Λοριάν - Μονακό 0-3

Η Μονακό κέρδισε με 3-0 την Λοριάν με τον Φαλκάο να ανοίγει το σκορ και έπιασε τη Νις στην κορυφή.

Η Μονακό πέρασε με 3-0 από την έδρα της Λοριάν και έπιασε κορυφή, έστω και αν αυτό αποδειχθεί προσωρινό. Οι Μονεγάσκοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Η πρώτη ευκαιρία χάθηκε για τους γηπεδούχους με τον Μαρβό στο 16’, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες.

Αρχικά, ο Ντελεκρουά έσωσε την Λοριάν στη γραμμή στο 28’, ενώ στη συνέχεια είχαν δοκάρι με τον Λεμάρ. Τα πάντα κρίθηκαν στην επανάληψη, όταν οι παίκτες του Ζαρτίμ πίεσαν και έφτασαν στο γκολ στο 64’ με τον Φαλκάο να κάνει το 0-1 από κοντά μετά από λάθη στην άμυνα των βακαλάων. Μέσα σε 3’ τα πάντα είχαν κριθεί, όταν ο Λεμάρ έκανε το 0-2, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, με τον Κασονί να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο, βγήκαν στην επίθεση. Έχασαν ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να σκοράρουν και στις καθυστερήσεις ο Μπορσίλια έκανε το τελικό 0-3 με φάουλ, που κόντραρε.