Με Ντεπάι η Ολλανδία

Ο Μέμφις Ντεπάι σκόραρε ύστερα από 874 μέρες και Ολλανδία επικράτησε εκτός έδρας του Λουξεμβούργου (1-3). Εβγαλαν την υποχρεώση Ελβετία, Ουγγαρία.

Η ομάδα του Ντάνι Μπλιντ επέστρεψε στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από την Γαλλία και επικράτησε 3-1 στο Λουξεμβούργο παίρνοντας δεύτερο τρίποντο και φτάνοντας τους 7 βαθμούς στον 1ο όμιλο των προκριματικών του Mundial. Οι Οράνιε ήταν... αναμενόμενα καλύτεροι και προηγήθηκαν στο 36' όταν ο Ρόμπεν συνδυάστηκε με τον Κλάασεν και με πλασέ στη γωνία μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1, το οποίο όμως δεν ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Ενα λεπτό πριν πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες ο Μπρενέτ έριξε καθαρά από πίσω τον Μότα και από τη βούλα του πέναλτι ο Τσανότ νίκησε τον Στεκέλενμπουργκ για το 1-1. Με αυτό το γκολ το Λουξεμβούργο σκόραρε κόντρα στην Ολλανδία ύστερα από 53 χρόνια. Οι φιλοξενούμενοι πάντως πήραν τη νίκη χάρη σε δύο γκολ του Μέμφις Ντεπάι στην επανάληψη. Ο άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε στο 58' το 1-2 με ωραία κεφαλιά μετά τη σέντρα του Μπλιντ από αριστερά σκοράροντας για πρώτη φορά με τη φανέλα της Ολλανδίας έπειτα από 874 μέρες και διαμόρφωσε το τελικό 1-3 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Τα... βασικά Ελβετία, Ουγγαρία
Ελβετία και Ουγγαρία είχαν εύκολες αποστολές και ήταν δεδομένο ότι θα νικούσαν. Η πρώτη έμεινε στο 2-0 (27' Ντερντιγιόκ, 84' Λίχσταϊνερ) επί των Νήσων Φερόε και έκανε το απόλυτο 4x4 στον 2ο όμιλο. Η Ουγγαρία έβαλε τα διπλάσια στη ουραγό και άποντη Ανδόρα. Γκέρα (34'), Λανγκ (43'), Γκιούρσκο (73') και Σάλαϊ (89') κράτησα τους νικητές στο -5 από την κορυφή του γκρουπ.

Ζωντανή η Βουλγαρία
Είχε μόνο ένα τρίποντο και ήταν υποχρεωμένη να πάρει το εντός ματς με την Λευκορωσία. Δεν ήταν εύκολο το ραντεβού για την Βουλγαρία, αλλά με τον Ποπόφ να σκοράρει στο 10', νίκησε 1-0 και παρέμεινε στο -4 από την κορυφή του 1ου ομίλου, διατηρώντας τις πιθανότητές της. Οι φιλοξενούμενοι που έπιζαν με παίκτη λιγότερο, ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις, αλλά κυρώθηκε ως οφσάιντ.