Ουρουγουάη - Εκουαδόρ 2-1 (vid)

Έστω και για λίγη ώρα, με την νίκη της επί του Εκουαδόρ με 2-1, η Ουρουγουάη «σκαρφάλωσε» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Με νίκη συνέχισε την «κούρσα» των προκριματικών η Ουρουγουάη, που κατάφερε να επιβληθεί της ομάδας-έκπληξη των προκριματικών, του Εκουαδόρ με 2-1.

Ο Κοάτες άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Σάντσες στο 12', όμως στο 45' ο Καϊσέδο... απάντησε και έφερε το ματς στα ίσα. Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με το 1-1, όμως ο Σάντσες είχε άλλη άποψη...

Με ακόμα μία προσωπική του... δημιουργία, τροφοδότησε τον Ρολάν αυτή τη φορά και μόλις ένα λεπτό μετά το γκολ που δέχτηκε η ομάδα του, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Ουρουγουάη.

Στην επανάληψη, δεν άλλαξε κάτι, με τους παίκτες του Ταμπάρες να παίρνει ένα ακόμα πολύτιμο τρίποντο και να ελπίζει πως θα ανατραπεί το 2-0 της Βραζιλίας από την Αργεντινή, για να μείνει στην κορυφή, όπου πέρασε προσωρινά.