Σάλκε - Βέρντερ 3-1

Η Σάλκε προηγήθηκε με 3-1 της Βέρντερ και συνεχίζει την ανοδική της πορεία στη βαθμολογία.

Η Σάλκε συνεχίζει στο μονοπάτι των επιτυχιών και κερδίζει θέσεις στη βαθμολογία. Οι βασιλικοί έκαναν ακόμη μία καλή εμφάνιση και επιβλήθηκαν δίκαια με 3-1 της Βέρντερ, που είχε μόνο κάποια καλά διαστήματα να δείξει.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή από το πρώτο λεπτό, όμως φάσεις στο ματς δεν υπήρχαν. Αυτά μέχρι το 35’, όταν η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Βίντβαλντ μετά τον κεραυνό του Μάιερ και ο Σεπφ πήρε το ριμπάουντ για να κάνει το 1-0 με κεφαλιά. Πριν καλά-καλά καταλάβουν τι έγινε οι φιλοξενούμενοι, βρέθηκαν και με δεύτερο γκολ στην πλάτη, όταν στο 38’ ο Μπενταλέμπ από κοντά έκανε το 2-0.

Οι παίκτες του Νούρι βγήκαν στην επίθεση αμέσως και κατάφεραν να μειώσουν με πέναλτι του Γκναμπρί στο 42’, όμως μέχρι εκεί. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και ο Σεπφ στο 63’ με άψογο τελείωμα έκανε το τελικό 3-1, με την Σάλκε να μην κινδυνεύει στη συνέχεια.