Πρώτος στα χρονικά του Γιουρόπα ο Αντούριθ

Κώστας Ζάλιαρης

Είναι τέτοιο το επίτευγμά του που δύσκολα θα σημειωθεί ξανά. Και η UEFA επιβεβαίωσε πως ο Αρίτζ Αντούριθ είναι ο πρώτος στα χρονικά της διοργάνωσης που σκοράρει πέντε φορές σε ένα ματς!

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Μπιλμπάο στο παιχνίδι με τη Γκενκ του Νίκου Καρέλη, πέτυχε και τα πέντε τέρματα της ομάδας του απέναντι στους Βέλγους, για το τελικό 5-3 στο «Σαν Μαμές», βρίσκοντας δίχτυα τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο κι άλλες δύο στην επανάληψη.

Όσο κι αν μέχρι το 79' η Γκενκ με κάποιο τρόπο κατάφερνε να μείνει μέσα στο παιχνίδι, με το σκορ στο 4-3 σ' εκείνο το σημείο, ο Αντούριθ φρόντιζε κάθε φορά που οι Βέλγοι θα είχαν απάντηση στα δικά του γκολ, να πετυχαίνει ακόμα περισσότερα...