Μπενφίκα - Ντιναμό Κιέβου 1-0

Λίγες ώρες μετά το 1-1 της Νάπολι με την Μπεσίκτας στην πόλη, η Μπενφίκα νίκησε 1-0 την Ντιναμό Κιέβου και έπιασε τους Ιταλούς στην πρώτη θέση του ομίλου.

Μετά το διπλό την προηγούμενη αγωνιστική στην Ουκρανία (0-2), οι Αετοί νίκησαν για δεύτερη φορά στον όμιλο την Ντιναμό και εκμεταλλεύτηκαν στην ισοπαλία της Πόλης. Η ομάδα του Ρουί Βιτόρια πλέον είναι ισόβαθμη με την Νάπολι στους 7 βαθμούς και μπήκε για τα καλά στη μάχη ακόμα και για την πρωτιά. Οι Λουζιτανοί προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Βίντα τράβηξε τον Λουιζάο μέσα στην περιοχή και ο Σάλβιο από τα 11 βήματα έγραψε το 1-0 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη η Μπενφίκα θα μπορούσε να έχει καθαρίσει το ματς αλλά ύστερα από ατομική προσπάθεια και σουτ, ο Γκονσάλο Γκουέντες λίγο έλειψε να... σπάσει το δοκάρι. Η Ντιναμό έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει αποτέλεσμα στο 68' όταν κέρδισε πέναλτι ύστερα από ανατροπή του Γκονσάλες από τον keeper της Μπενφίκα. Ο Εντερσον Μοράες όμως έπεσε σωστά και απέκρουσε την εκτέλεση του Ζούνιορ Μοράες και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.