Λα Κορούνια – Βαλένθια 1-1

Χωρίς νικητή έληξε το Λα Κορύνια Βαλένθια (1-1), με τις Νυχτερίδες να είναι καλύτερες, αλλά να παραμένουν μόλις στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Μία κάποια βελτίωση σίγουρα την βλέπεις. Δεν έχει πολύ καιρό που την ανέλαβε ο Τσέζαρε Πραντέλι και η Βαλένθια αρχίζει να παίζει ποδόσφαιρο, έπειτα από ένα τραγικό ξεκίνημα στη σεζόν. Από την Μπαρτσελόνα ηττήθηκε στις καθυστερήσεις με επεισοδιακό τρόπο και τώρα στο «Ριαθόρ» ίσως να άξιζε κάτι καλύτερο από το 1-1 κόντρα στην Λα Κορούνια.

O πορτιέρο των γηπεδούχων, Τάιτον έκανε δύο σπουδαίες επεμβάσεις, ενώ η ομάδα του προηγήθηκε με κεφαλιά του Τσολάκ στην τελευταία φάση πριν το ημίχρονο. Οι Νυχτερίδες πίεσαν και βρήκαν την ισοφάριση με τον Ροντρίγκο εξ επαφής και τον Τάιτον να πιάνει τη μπάλα αφού είχε περάσει την γραμμή της εστίας.

Προς το φινάλε η Βαλένθια έφτασε πιο κοντά στο τρίποντο, αλλά την σταμάτησε ξανά ο Πολωνός τερματοφύλακας. Κατά συνέπεια η Ντεπορτίβο παρέμεινε με μία νίκη στη σεζόν (6 ισοπαλίες) εντός υποβιβασμού και οι Νυχτερίδες μόλις στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.