Μαρσέιγ - Μπορντό 0-0

Στο πρώτο ματς του Γκαρσία εντός έδρας η Μαρσέιγ κόλλησε στο 0-0 με την Μπορντό.

Στο ντεμπούτο του Ρούντι Γκαρσία η Μαρσέιγ απέσπασε ισοπαλία 0-0 με την Παρί και ο ενθουσιασμός στην Μασσαλία ήταν μεγάλος. Το «Βελοντρόμ» ήταν σχεδόν κατάμεστο στην πρώτη του Γάλλου τεχνικού στον πάγκο, όμως οι Φωκαείς έφεραν δεύτερο συνεχόμενο 0-0, αυτή τη φορά με την Μπορντό.

Το ματς δεν είχε πολλά να προσφέρει, καθώς οι γηπεδούχοι το προσπάθησαν περισσότερο, όμως επιθετικά δεν κατάφεραν να κάνουν και πολλά, ενώ οι Γιρονδίνοι απλά περίμεναν κάποιο λάθος να εκμεταλλευτούν. Το αποτέλεσμα ήταν ένα κακό πρώτο μέρος χωρίς φάσεις και το 0-0 φυσιολογικά να παραμένει μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Σαρ (51’), Λεγιά (68’), είχαν κάποιες καλές στιγμές με ατομικές ενέργειες του Τοβάν, όμως μέχρι εκεί. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν έχασαν την κλασική ευκαιρία και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.