Σαμπντόρια - Ιντερ 1-0

...η κατάσταση στην Ιντερ που έχασε από την Σαμπντόρια (1-0), βρέθηκε στο -13 από την κορυφή και η δουλειά του Φραντ Ντε Μπουρ χρειάζεται θαύμα για να σωθεί.

Δεν υπήρχε κάτι που να μην πηγαίνει στραβά τον τελευταίο καιρό στους Nerazzurri, που τελικά σφράγισαν μια τραγική περίοδο με μία ακόμα ήττα. Τα δύο δοκάρια δεν μπορεί να είναι ελαφρυντικό ύστερα από 1-0 από την Σαμπντόρια στο Luigi Ferraris και το αποτέλεσμα, πέρα από το ότι φέρνει την Ιντερ πολύ μακριά από το Νο1 και τις θέσεις Champions League, φέρνει και τον τεχνικό της, Φρανκ Ντε Μπουρ, ένα βήμα από την έξοδο του Giuseppe Meazza.

Μπαρέτο και Μουριέλ είχαν καλές στιγμές με σουτ στο πρώτο κομμάτι του αγώνα και ο Κουαλιαρέλα έφυγε στο ξέφωτο αλλά δεν είχε... γκάζι για να τελειώσει τη φάση και σούταρε αδύναμα στο Χαντάνοβιτς. Το πρώτο από τα τρία δοκάρια στον αγώνα ήρθε στο 30' και ήταν για τους Γενοβέζους με πλασέ στην κίνηση από τον Μπαρέτο ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, για να έχει καλή στιγμή στο 35' η Ιντερ με μακρινό σουτ του Καντρέβα το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Πουτζιόνι. Στο 39' η Ιντερ θα μπορούσε να έχει σκοράρει και τα πάντα είναι διαφορετικά αλλά ύστερα από την εξαιρετική προσπάθεια εντός περιοχής, το αριστερό του Μαρσέλο Μπρόζοβιτς πήγε στο οριζόντιο. Ενα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα φάση όταν ο Εντερ έβγαλε στον Ικάρντι αλλά ο Αργεντινός δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί.

Αντίθετα, η Σαμπ ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Μπρούνο Φερνάντες ξεκίνησε τη φάση, ο Λινέτι βρήκε την μπάλα και ο Κουαλιαρέλα με αριστερό σουτ νίκησε τον Χαντάνοβιτς (1-0). Στα 20 δευτερόλεπτα στο δεύτερο μέρος ο Εντερ έκανε ωραία αλλαγή κατεύθυνσης αλλά σούταρε άουτ και όσο η ώρα περνούσε η ομάδα του Ντε Μπουρ είχε περισσότερο χρόνο στην μπάλα, όμως ο Ικάρντι ήταν πολύ μόνος. Ο Αργεντινός έχασε το άχαστο ύστερα από σέντρα από δεξιά πάρε-βάλε του Μπρόζοβιτς και ο Εντερ σούταρε ψηλά με φάουλ. Στην τελευταία φάση του ματς, η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στην προσπάθεια του Παλάσιο αφού βρήκε στο εσωτερικό του δοκάριού και δεν πέρασε ποτέ τη γραμμή...

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σάββατο (29/10)

Μπολόνια-Φιορεντίνα 0-1 (31' πεν. Κάλινιτς)
Γιουβέντους-Νάπολι 2-1 (50' Μπονούτσι, 71' Ιγουαΐν-54' Καγιεχόν)
Κυριακή (30/10)
Αταλάντα-Τζένοα 3-0 (36',45' Κούρτιτς, 84' Γκόμες)
Μίλαν-Πεσκάρα 1-0 (49' Μποναβεντούρα)
Κροτόνε-Κιέβο 2-0 (45' πεν. Τρότα, 92' Φαλτσινέλι)
Εμπολι-Ρόμα 0-0
Λάτσιο-Σασουόλο 2-1 (50' Λούλιτς, 56' Ιμόμπιλε-58' Ντεφρέλ)

20. Κροτόνε 5

* Οι Φιορεντίνα, Τορίνο, Τζένοα, Ουντινέζε, Κάλιαρι, Παλέρμο έχουν ένα ματς λιγότερο.