Της ανατροπής!

Ο Απόλλων Σμύρνης για 94'... πέταγε δυο βαθμούς στο σπίτι του, αλλά τελικά κατάφερε και λύγισε (3-2) την μαχητική Καλλιθέα και μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα. Με ανατροπή (2-1 τον Πανθρακικό) πήρε το πρώτο τρίποντό της και η Σπάρτη, άνετα ο Αχαρναϊκός (3-0 την Καλλονή), το απόλυτο μηδέν στο Παναιγιάλειος - Χανιά.

Απόλλων Σμύρνης - Καλλιθέα 3-2

Με… ματσάρα ξεκίνησε η σεζόν, καθώς Απόλλων Σμύρνης και Καλλιθέα προσέφεραν θέαμα και συγκινήσεις, με την ταξιαρχία να «κλέβει» στις καθυστερήσεις το τρίποντο, γράφοντας το τελικό 3-2 στο 94’.

Οι φιλοξενούμενοι δε φοβήθηκαν και μπήκαν ανοιχτά στο παιχνίδι, αιφνιδιάζοντας τον Απόλλωνα και με τον Σταματάκο στο 13’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Η απάντηση, όμως, ήταν άμεση, αφού τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Διαμαντόπουλος έφερε το ματς στα ίσα.

Αυτό δεν πτόησε την ομάδα του Τάκη Γκώνια, που συνέχισε να παίζει ψηλά, να πιέζει και τελικά δικαιώθηκε. Και πάλι ο Σταματάκος βρήκε δίχτυα, με μία εντυπωσιακή λόμπα από το ύψος του πέναλτι, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χιώτη.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να κλειδώσουν την νίκη, όμως ο Μπέλης χαράμισε το πέναλτι  που κέρδισε ο Σταματάκος και έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ λίγο αργότερα η «βολίδα» του Τσίπρα προσέκρουσε στο δοκάρι.

Και στο τέλος, ήρθε η… τιμωρία. Η Καλλιθέα πλήρωσε τις ευκαιρίες που έχασε, μιας και στα τελευταία λεπτά έμεινε από δυνάμεις και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο. Ο Διαμαντόπουλος ήταν και πάλι αυτός που ισοφάρισε στο 80’, ενώ στην τελευταία φάση, ο Αλμπάνης ολοκλήρωσε την ανατροπή, σώζοντας την Ταξιαρχία από την γκέλα με το… καλημέρα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Χιώτης, Ντάσιος, Βαλεριάνος, Κύργιας, Δεληζήσης (17’ Πάνος), Τσιάρας, Κάσσος, Πουρτουλίδης (78’ Γκούφα), Διαμαντόπουλος, Ρομάνο, Σιατραβάνης (14’ Αλμπάνης).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Τάκης Γκώνιας): Ντούνης, Λεβέντης, Σταμόπουλος (88’ Τσώνης), Μουκτάρης, Πάτας, Γκίνη, Μπέλη, Μάκο (77’ Κατσικογιάννης), Σμυρλής (66’ Ηλιάδης), Τσίπρας, Σταματάκος

Σπάρτη – Πανθρακικός 2-1

Την πρεμιέρα της Football League περίμεναν εδώ και αρκετούς μήνες στην Σπάρτη. Το παιχνίδι κόντρα στον Πανθρακικό λοιπόν, δεν θα μπορούσε παρά να είναι μια γιορτή για την πόλη! Οι γηπεδούχοι άρχισαν την αναμέτρηση έχοντας τον έλεγχο και προσπαθώντας να βρουν το γρήγορο γκολ.

Τελικά αυτό δεν ήρθε, με τον Πανθρακικό στην πρώτη του καλή στιγμή να... παγώνει την Σπάρτη! Ο Ηλιάδης έπιασε ένα μακρινό σουτ στο 23' και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα για το 0-1. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και αφού πήραν πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, κατάφεραν στο 42' να φτάσουν στην ισοφάριση με το σουτ του Αναστασάκου.

Ίδια περίπου εικόνα και στην επανάληψη. Η Σπάρτη είχε την πρωτοβουλία, ο Πανθρακικός προσπαθούσε στην κόντρα να βρει κάποιο δεύτερο τέρμα. Τελικά στο 60' οι γηπεδούχοι έφεραν... τούμπα το ματς με τον Σιώπη να πλασάρει υποδειγματικά τον Γκαραβέλη για το 2-1. Η ομάδα της Κομοτηνής δεν έβγαλε αντίδραση, με τους γηπεδούχους να έχουν ευκαιρίες και για τρίτο τέρμα, αλλά τελικά να μένουν σε αυτό το 2-1.

ΣΠΑΡΤΗ (Σωτήρης Αντωνίου): Μελίσσας, Σιώπης, Παπαχρήστος, Γιαννίτσης, Γκαλίτσιος, Κατσίκης (55' Ηλιόπουλος), Μπανούσης, Ν. Αρσενίεβιτς (70' Αναστασόπουλος), Οικονομόπουλος, Αναστασάκος, Μπουντόπουλος (86' Βελλίνης).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Κώστας Ανυφαντάκης): Γκαραβέλης, Κάρδαρης (67' Χαλκιαδάκης), Μυρθιανός, Πολίμος, Ηλιάδης, Πετρούσης, Γαβριηλίδης, Μπουγαΐδης, Ρομπέρ, Πλέγας (84' Κουσίδης), Νικόλτσης.

Παναιγιάλειος – Χανιά 0-0

Η ομάδα του ΑΟ Χανιά πήγε στο Αίγιο για το παιχνίδι με τον Παναιγιάλειο, με στόχο να φύγει τουλάχιστον με τον βαθμό από εκεί. Αυτό έδειξε πως την... έκαιγε και τελικά τα κατάφερε!

Οι γηπεδούχοι, μπορεί να είχαν την υπεροχή, αλλά από ευκαιρίες λίγα πράγματα... Δύο καλές στιγμές με Μπουλάκη και Τσιλιγκίρη στο πρώτο μέρος και τίποτα περισσότερο. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο, με αποτέλεσμα τα Χανιά να κρατήσουν άνετα αυτό το 0-0 και οι δύο ομάδες να μοιραστούν από έναν βαθμό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Σανδραβέλης, Βλάχος, Ντέμο, Ρότα, Μπούζας (87' Μωυσίδης), Κατίδης (77' Ναγιάρ), Καζναφέρης, Μπουρλάκης (57' Σκαρτσίλας), Κρητικός, Τσιλιγκίρης.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Αντώνης Δρακόπουλος): Αθανασίου, Ζέρης, Ρούνιτς, Θεολόγου, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Φουρλάνος (65' Μάνιας), Γκεμίσης, Λύρας (54' Τσουκάνης), Νικολόπουλος, Σταματής (71' Βαρούχας).

Αχαρναϊκός - Καλλονή 3-0

Επίδειξη δύναμης από τον Αχαρναϊκό, που διέλυσε με 3-0 την… σουπερλιγκάτη Καλλονή, ξεκινώντας εμφατικά την νέα σεζόν. Η ομάδα από το Μενίδι, αν και απειλήθηκε με γκολ μόλις στο 5ο λεπτό με το δοκάρι του Κέρη από απευθείας εκτέλεση κόρνερ, κατάφερε να πάρει τον έλεγχο και στην συνέχεια το προβάδισμα.

Ήταν το 21ο λεπτό, όταν ο Γουέρε έσπασε την μπάλα στον Ψιανό, αυτός έπιασε ένα δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στο βάθος της αντίπαλης εστίας. Το τέρμα αυτό, έδωσε στους «πράσινους» αυτοπεποίθηση και από εκείνο το σημείο, κατάφεραν να κλείσουν την Καλλονή στα καρέ της.

Το γκολ ήταν θέμα χρόνου και τελικά ήρθε στο 56’, με τον Μουστάκη να βρίσκει ωραία τον Ντουνγκά κι αυτός να κάνει την προβολή για το 2-0. Η Καλλονή, έψαξε ανεπιτυχώς την απάντηση και αντ’ αυτού, δέχτηκε ένα ακόμα τέρμα, με τον Σωτηράκο να γράφει το τελικό 3-0, στον θρίαμβο του Αχαρναϊκού που ξεκίνησε ιδανικά την σεζόν.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Μίλος Κόστιτς): Αποστολίδης, Σωτηράκος, Ψιάνος (87’ Σταμούλης), Παπατόλιος, Ντούνγκα (74’ Τζιώρας), Γουέρε, Καραντασιάδης, Αναστασίου, Πλαβούκος (71’ Ντάγκρας), Μουστάκης, Τζέφερσον.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Γιώργος Βαζάκας): Ταΐρης, Ζουλιώτης, Ποζατζίδης, Ρεπετσάς, Αποστόλου, Ντάλλας, Γιώργου, Λίταινας (66’ Λαμπράκης), Παραΐμπα (86’ Γιουκάρης), Φράγκος, Κέρι (51’ Σοφιάνης).