Μπολόνια - Φιορεντίνα 0-1

Με πέναλτι του Κροάτη η Φιορεντίνα πέρασε από την Μπολόνια (0-1) και ανέβηκε σην 6η θέση, ελπίζοντας σε καλύτερη συνέχεια.

Μετά το 1-1 με την Κροτόνε, σε ένα ματς που διεξήχθη σε... λίμνη, η επιστροφή στις νίκες ήταν υποχρεωτική για τους Βιόλα. Η Μπολόνια, βέβαια, δεν είναι εύκολος αντίπαλος αλλά η ομάδα του Πάουλο Σόουζα πήρε μάλλον εύκολα το τρίποντο, εκμεταλλευόμενη και το γεγονός ότι οι Ροσομπλού έπαιζαν με 10 παίκτες από το 29' λόγω της αποβολής του Γκασταλντέλο. Με πέναλτι το γκολ ο Κάλινιτς, που έχει 5 εκτός έδρας ως τώρα, δύο δοκάρια ο Ιλιτσιτς.

Η Φιορεντίνα θα μπορούσε να ανοίξει από το 7' το σκορ αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι μετά το σουτ του Ιλιτσιτς, ο οποίος ήταν ορεξάτος. Η Μπολόνια έχασε στο 12' με τραυματισμό τον Βέρντι και αυτός μάλλον την επηρέασε, με τους Βιόλα να έχουν τον έλεγχο και να είναι πιο απειλητικοί. Η ομάδα του Πάουλο Σόουζα είχε δεύτερο δοκάρι στο 26', αυτή τη φορά οριζόντιο σε φάουλ του Ιλιτσιτς, με τον Κάλινιτς να σκοράρει στην επαναφορά αλλά να ακυρώνεται για οφσάιντ. Ο Κροάτης, τελικά, το έβαλε το γκολ λίγα λεπτά μετά... Στο 29' ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον Γκασταλντέλο για μαρκάρισμα στον Κάλινιτς, ο οποίος σκόραρε... δύο φορές (έδωσε επανάληψη αρχικά) από τα 11 βήματα (0-1).

Ο Κροάτης θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς στο 49' αλλά αστόχησε με κεφαλιά από καλή θέση, μετά την σέντρα του Μίλιτς, για να συνεχιστεί το παιχνίδι χωρίς κάποια μεγάλη φάση και με τη Φιορεντίνα να έχει τον έλεγχο. Η Μπολόνια ήθελε αλλά δεν μπορούσε με παίκτη λιγότερο να κάνει κάτι καλό επιθετικά και έτσι οι Βιόλα, που πλησίασαν στο δεύτερο γκολ στο 86' με το σουτ του Κριστόφορο που απέκρουσε με τα πόδια ο Ντα Κόστα, πήραν το τρίποντο και βελτίωσαν τη  θέση τους στη βαθμολογία.