Ντόρτμουντ - Σάλκε 0-0

Ντόρτμουντ και Σάλκε κόλλησαν στο 0-0 στο ντέρμπι, αποτέλεσμα που δεν βολεύει καμιά τους.

Δεν υπήρξε νικητής στο 170ο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ, καθώς Ντόρτμουντ και Σάλκε κόλλησαν στο 0-0, με τους γηπεδούχους να μένουν χωρίς νίκη για 4ο σερί ματς και τους βασιλικούς μπλε να χάνουν την ευκαιρία να κερδίσουν μομέντουμ και να ανέβουν στη βαθμολογία.

Η αυτοπεποίθηση των παικτών του Βάιντσιρλ φάνηκε μόνο στο ξεκίνημα, όταν απείλησαν, χωρίς να χάσουν την κλασική ευκαιρία. Με κάποιον τρόπο η άμυνα των γηπεδούχων κατάφερνε να καθαρίσει. Ο Ομπαμεγιάνγκ είχε μόλις δύο επαφές με την μπάλα σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο (!), με το 0-0 να μένει φυσιολογικά.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Τούχελ ανέβασαν ταχύτητα και πίεσαν για το γκολ. Στο 53’ ο Ντεμπελέ έφτασε μία ανάσα από το 1-0, όμως από κοντά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Φέρμαν έκανε ό,τι μπορούσε στη συνέχεια, για να κρατήσει το μηδέν και τα κατάφερε, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν ούτε ευκαιρία της προκοπής μέχρι το τέλος.