Άουγκσμπουργκ - Μπάγερν 1-3

Η Μπάγερν πέρασε με νίκη 3-1 από το Άουγκσμπουργκ, με την Λειψία να την καταδιώκει. Μεγάλα διπλά Λεβερκούζεν, Φράιμπουργκ.

Η Μπάγερν δεν είχε καμία διάθεση να μπει σε περιπέτειες και καθάρισε γρήγορα το ματς με την Άουγκσμπουργκ, της οποίας επιβλήθηκε με 3-1. Οι γηπεδούχοι, πάντως, είχαν την πρώτη ευκαιρία, με τον Φερχέγκ να σουτάρει από μακριά και τον Νόιερ να βγάζει στο 5’, πριν οι φιλοξενούμενοι πάρουν το προβάδισμα.

Στο 19’ ο Ρόμπεν έβγαλε ωραία ασίστ και ο Λεβαντόφσκι δεν αστόχησε για το 0-1. Μέσα σε 2’, μάλιστα, τα πάντα είχαν τελειώσει με τον Ολλανδό να γίνεται εκτελεστής από δημιουργός για το 0-2. Οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν μπροστά στο ενδεχόμενο συντριβής, ο Λεβαντόφσκι είχε άλλες δύο ευκαιρίες (36’, 39’), όμως το 0-2 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Στο 48’ ο Πολωνός βρήκε ξανά δίχτυα για το 0-3 και το υπόλοιπο του παιχνιδιού ήταν απλά τυπική διαδικασία. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-3 με τον Κου στο 67’.

Λειψία με τρέλα!
Η εξωφρενική πορεία της νεοφώτιστης Λειψίας συνεχίζεται, αφού πέρασε και από την έδρα της Ντάρμσταντ (0-2) και παραμένει αήττητη (ρεκόρ τα 9 ματς), στη 2η θέση και στο -2 από την Μπάγερν! Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν για πρωταγωνιστή τον Ζάμπιτσερ που πέτυχε και τα δύο γκολ, ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και ουσιαστικά έπαιζαν μόνοι τους αφού είχαν κατοχή μπάλας... 76%. Παρ' όλα αυτά, η Ντάρμσταντ με συνεχή άμυνα κατάφερε να βγάλει το ημίχρονο στο 0-0. Αυτό παρέμεινε μέχρι και το 57', όταν ο Ζάμπιτσερ, ο οποίος λίγα λεπτά πριν είχε περάσει ως αλλαγή, αξιοποίησε την ασίστ του Βέρνερ και άνοιξε το σκορ (0-1). Οι γηπεδούχοι ήταν, πλέον, υποχρεωμένοι να βγουν και λίγο μπροστά, με συνέπεια να αφήσουν περισσότερους κενούς χώρους και στο 82' ο Ζάμπιτσερ έκανε από κοντά το 0-2 μετά το γύρισμα του Μπερκ και κλείδωσε το τρίποντο.

Ανατροπή η Λεβερκούζεν
Οι συνθήκες ευνοούσαν την Βόλφσμπουργκ, καθώς η Λεβερκούζεν βρίσκεται σε βαθιά κρίση, όμως οι ασπιρίνες με τον τιμωρημένο Σμιντ στην εξέδρα, έκαναν ανατροπή και πήραν μεγάλη νίκη. Βέβαια, ο Ισμαέλ θυμήθηκε τις μέρες του στην Βρέμη και παρέταξε την ομάδα του με ενδεκάδα με ένα στόπερ! Το ματς ήταν ανοιχτό, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν στο 19’ το σουτ του Βέντελ τράνταξε το δοκάρι του Κάστελς.

Οι Λύκοι ήταν πιο επιθετικοί στη συνέχεια και στο 37’ ο Καλιγκιούρι έκανε τη σέντρα από δεξιά, με τον Άρνολντ να πλασάρει στην κίνηση με το – κακό – δεξί και να κάνει το 1-0. Οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν στο δεύτερο μέρος, οι ασπιρίνες άρχισαν να πιέζουν και στο 79’ ο Μεχμέντι έκανε το 1-1 με παρόμοιο γκολ με εκείνο της Βόλφσμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν πολύ μέχρι το τέλος και στο 83’ μετά από φάση διαρκείας η μπάλα στρώθηκε στον Γιεντβάι, που με άψογο πλασέ έκανε το 1-2!

Πρώτο διπλό η Φράιμπουργκ
Η Φράιμπουργκ έκανε την έκπληξη και έφυγε με νίκη 3-1 από την Βρέμη, για να βρεθεί μία ανάσα από την 4άδα! Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, όμως στο 29’ ο εκπληκτικός Φίλιπ σκόραρε για το 0-1. Οι πράσινοι έψαξαν την ισοφάριση, όμως και πάλι κόντρα στη ροή ο Γκρίφο με πέναλτι έκανε το 0-2 στο 39’! Στην επανάληψη ο Γκαρσία μείωσε σε 1-2 στο 67’, για να δώσει ελπίδα στην Βέρντερ, όμως στο 75’ τα πάντα τελείωσαν, με τον Αμπράσι στο 75’ να κάνει το τελικό 1-3.

Καθάρισε η Μάιντς
Στο Μάιντς-Ινγκολσταντ οι γηπεδούχοι ήταν ξεκάθαρο φαβορί αφού οι φιλοξενούμενοι είναι χωρίς νίκη. Και παραμένουν χωρίς νίκη αφού ηττήθηκαν με 2-0, παρά το γεγονός ότι το παλευαν όσο μπορούσαν, κρατώντας το 0-0 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Ή μάλλον, θα μπορούσαν και να προηγηθούν αφού στο 20' ο Χίντερζεερ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Οπως και να έχει, η Μάιντς ανέβαζε ρυθμό όσο περνούσε η ώρα, πίεζε για το γκολ και τελικά το πέτυχε στο 51', όταν κέρδισε πέναλτι και ο Γιουνούς Μάλι από τα 11 βήματα έκανε το 1-0. Η Ινγκολσταντ επιχείρησε να αντιδράσει, ήταν αρκετά καλύτερη από ό,τι αναμενόταν αλλά δεν κατάφερε ποτέ να ισοφαρίσει και στο 85' ο Εζτουνάλι έγραψε το 2-0 για την Μάιντς, που επέστρεψε στις νίκες.