Σοκ για Αρσεναλ (vid)

Γιώργος Κοντογεώργης

Μέχρι το 85' ήταν μπροστά με 0-1, όμως η Αρσεναλ έφυγε από το «Κρέιβεν Κότατζ» χωρίς να πάρει ούτε βαθμό, αφού η Φούλαμ πήρε το ματς με 2-1 γκρεμίζοντας τους Gunners.

Δεν μπόρεσε να επιστρέψει στην 4η θέση στην οποία βρισκόταν πριν ξεκινήσει η 20η αγωνιστική. Η Αρσεναλ αν και βρέθηκε να προηγείται από το πρώτο μέρος με την κεφαλιά του Κοσιελνί, δεν άντεξε στην πίεση της Φούλαμ στην επανάληψη και αφού στο 79' αποβλήθηκε με δέυτερη κίτρινη ο Τζουρού, όλα τελείωσαν. Ο Αρσέν Βενγκέρ, που αποχώρησε εκνευρισμένος από τον αγωνιστικό χώρο του «Κρέιβεν Κότατζ», είδε την ομάδα του να δέχεται γκολ στο 85' και το 93' από τους Σίντγουελ με κεφαλιά και Ζαμόρα με σουτ και να χάνει την τελευταία θέση Champions League από την Τσέλσι, που νωρίτερα πέρασε με 2-1 από το «Μολινό» σε βάρος της Γουλβς.

Ο οιωνός πάντως υπήρξε, αφού οι Gunners δεν έχουν κερδίσει κανένα από τα τελευταία 7 ματς της Premier League στα οποία έχει αποβληθεί παίκτης τους. Απολογισμός; Τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

Για δεύτερη μόλις φορά στην ιστορία της η Αρσεναλ χάνει παιχνίδι στο οποίο ήταν μπροστά στο σκορ πέντε λεπτά πριν τα 90'. Η πρώτη ήταν τον Απρίλιο του 2010 όταν είχε ηττηθεί από την Γουίγκαν.