Νικώντας πας στην Πόλη (vids & pics)

gazzetta default image fallback

Ο Ολυμπιακός, παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ, διέλυσε τη Σιένα με 75-55 κι έκανε το 2-1 στην προημιτελική σειρά. Με νίκη στις 30/3 έφυγε για Κωνσταντινούπολη!

Αν και το παιχνίδι δεν άρχισε καλά για τον Ολυμπιακό, με +6 για τη Σιένα, τραυματισμό στο κεφάλι του Τζόι Ντόρσεϊ, τραυματισμό (σ.σ. στον αστράγαλο) του Γιώργου Πρίντεζη, όλα άλλαξαν στη συνέχεια ,με τους Πειραιώτες να διασύρουν τους Ιταλούς και να κάνουν το 1-2.

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» απέχουν μόλις μία νίκη απ' το Final Four της Κωνσταντινούπολης!

Η διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε ακόμη και στο +29 (66-37), με τον κόσμο στις εξέδρες να παραληρεί! Ο Βασίλης Σπανούλης τελείωσε το ματς με μόλις 2 πόντους, αλλά ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο κι αυτό λέει πολλά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Έπαιξαν απίστευτη άμυνα. Οι παίκτες του Ολυμπιακού… έτρωγαν σίδερα και «στραγγάλισαν» τον Μπο ΜακΚάλεμπ και την παρέα του. Στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν μόλις 21 πόντους, με τους Ιταλούς να μην καταφέρνουν να ξεπεράσουν τους 10 ούτε στη δεύτερη περίοδο, αλλά ούτε και στην τρίτη, σκοράροντας από 9 πόντους.

ΜVP: Θα ήταν άδικο να ξεχωρίσουμε κάποιον από τους παίκτες του Ολυμπιακού, αφού όσοι πάτησαν παρκέ ήταν καταπληκτικοί. Τώρα εάν θα έπρεπε να επιλέξουμε οπωσδήποτε, αυτός θα ήταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης. Ο Έλληνας πλέι μέικερ ήταν αυτός που ουσιαστικά έβαλε τη σπίθα στο πρώτο ημίχρονο, με την φοβερή του άμυνα, αλλά και στην επίθεση, για να… κάψει ο Ολυμπιακός τη Σιένα.

ΑΦΑΝΤΟΣ: Ο Ντέιβιντ Άντερσεν. Ο Αυστραλός σέντερ της Σιένα δεν μπόρεσε να πάρει ούτε ανάσα στο ματς. Φάνηκε να αρχίζει ζεστός το παιχνίδι, αλλά όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν τον άφησαν να κάνει ό,τι σχεδίασε. Με τον πρώην NBAer εκτός ρυθμού, οι νταμπλούχοι Ιταλίας δεν έβαζαν… γκολ ούτε με αίτηση.

ΚΕΥ POINT: Η άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός επιθετικά, κάτι που φάνηκε από την έναρξη του παιχνιδιού, με τους παίκτες του «Ντούντα» να δείχνουν ιδιαίτερα νευρικοί. Έτσι… έβγαλαν όλο τους το άγχος και την πίεση μέσω της άμυνας. Ειδικά η άμυνα του τρίτου δεκαλέπτου, όταν η Σιένα σκόραρε σε 8 λεπτά 6 πόντους ήταν το κάτι άλλο.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Το ΣΕΦ γέμισε για πρώτη φορά φέτος ασφυκτικά. Οι φίλοι του Ολυμπιακού δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα και έδωσαν φοβερή ώθηση στους παίκτες. Ειδικά όταν οι Ιταλοί πέρασαν με 7-1 στις αρχές, ο κόσμος με τη φωνή του έδωσε… φτερά. Πλέον, το εισιτήριο της 30/3 αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 32-21, 48-30, 75-55
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 15 (7/14δίπ., 1/2βολ., 9ριμπ.), Άντιτς 6 (1/3δίπ., 0/2τρίπ., 6ριμπ.), Σπανούλης 2 (1/3δίπ., 0/3τρίπ., 2ριμπ.), Ντόρσεϊ (0/4βολ., 3ριμπ.), Κέσελ 2, Γκετσεβίτσιους 5 (1/1δίπ., 1/2τρίπ.), Γκετσεβίτσιους 5 (1/1δίπ.), Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 4 (1/4δίπ., 0/2τρίπ., 2/2βολ., 5ριμπ.), Παπανικολάου 9 (2/6δίπ., 1/1τρίπ.), Μάντζαρης 9 (1/2δίπ., 2/4τρίπ., 3ριμο.), Σλούκας 11 (2/3δίπ., 2/2τρίπ., 3ασ.), Λο 10 (3/6δίπ., 1/1τρίπ., 2ριμπ., 6ασ.)
Σιένα (Πιανιτζιάνι): ΜακΚάλεμπ 15 (5/10δίπ., 1/4τρίπ., 4ριμπ.), Ζήσης 2 (1/2δίπ.), Άντερσεν 12 (5/11δίπ., 0/1τρίπ.), Ρακότσεβιτς 4 (2/6δίπ.), Καραρέτο, Θόρντον (0/6δίπ.), Λαβρίνοβιτς 4 (1/5δίπ.), Στόουνρουκ 6 (2/2δίπ.), Αραντόρι 4 (2/3δίπ.), Μος (0/3δίπ., 0/1τρίπ., 3ριμπ.)