Ιδανικός... αυτόχειρας!

Φώτης Καρακούσης

Η συνήθεια που έγινε λατρεία... Για ακόμα μία φορά ο Παναθηναϊκός έχασε παιχνίδι μέσα από τα χέρια του. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 2-0 της Νίκης στο Αιγίνιο και 22-17 στο τέταρτο σετ, ωστόσο... κατάφεραν να χάσουν με 3-2.

Και εκεί που λέγαμε πως τα έχουμε δει όλα με τον Παναθηναϊκό ήρθε το σημερινό ματς στο Αιγίνιο απέναντι στη Νίκη για να μας διαψεύσει πανηγυρικά. Οι «πράσινοι» σε ένα ακόμα ματς αποδείχθηκαν ιδανικοί αυτόχειρες, καθώς... κατάφεραν να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι από την ψυχωμένη ομάδα του Θανάση Στράντζαλη. Γιατί μόνο ως... αυτοκτονία μπορεί να χαρακτηριστεί μια ήττα με 3-2 (25-27, 24-26, 27-25, 25-23, 15-13) την στιγμή που προηγείσαι με 2-0 και στο τέταρτο σετ είσαι μπροστά με 9-2 και κυρίως με 22-17!!!

Βέβαια από την άλλη αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στη Νίκη που δεν το έβαλε κάτω, πάλεψε και πήρε δύο σπουδαίους βαθμούς, δείχνοντας πως παλεύει το κάθε ματς και σετ, κάτι που σίγουρα θα την βοηθήσει στην συνέχεια. Δύο βαθμούς όμως που όταν έχεις έναν αντίπαλο που κάνει συνολικά 37 λάθη, είναι δύσκολο να μην τους πάρεις...

Ο αγώνας πάντως ήταν ένα ντέρμπι με όλα τα σετ να τελειώνουν με την μικρότερη δυνατή διαφορά. Οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη παρότι μπήκαν χαλαρά στο πρώτο σετ και είδαν τους αντιπάλους τους να ξεφεύγουν με 5-0, αντέδρασαν, κάτι που έκαναν και στο 16-12 για τους γηπεδούχους κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο είχαμε και πάλι εναλλαγές με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 4-0 και 7-3, τη Νίκη να αντιδρά και να κάνει το 22-19 και τους «πράσινους» με ένα σερί 3-0 στο 24-23, να κάνουν το 2-0 εξασφαλίζοντας τον έναν πόντο, που όπως φάνηκε ήταν και το μοναδικό κέρδος από το ματς αυτό.

Η μεγάλη... μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 18-18. Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι να ξεφεύγουν με τέσσερις (23-19) και να δείχνουν πως θα μειώσουν και μάλιστα με ευκολία. Όμως οι παίκτες του Καζάζη αντέδρασαν και αφού αρχικά μείωσαν σε 23-22, κατάφεραν μετά το 24-22 να προηγηθούν με 24-25, αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα μειώνοντας σε 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν όλα τα λεφτά. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως θα κάνουν πλάκα μιας και προηγήθηκαν με 9-2 και 22-17, όμως κάπου εκεί έπαθαν μπλακ άουτ, όπως αυτά που συνηθίζουμε στο γυναικείο βόλεϊ. Η Νίκη αντέδρασε μείωσε σε 21-22 και στο 21-23 έκανε την μεγάλη αντεπίθεσή της ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Ντέρμπι είχαμε και στο τάι μπρέικ, με τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά με 8-10, η Νίκη να ισοφαρίζει σε 13-13 και με δύο συνεχόμενους πόντους να παίρνει την μεγάλη νίκη και τους δύο σημαντικούς βαθμούς.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Γκεοργκίεφ με 22 και τον ακολούθησαν οι Μακλάχλιν με 21, Παπαδημητρίου με 14 και Γάτσης με 10. Για τους ηττημένους ο Βόγκελ με 16 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ και τον ακολούθησαν οι Γουόκερ με 15, Πρωτοψάλτης με 14, Ραγκουζόνι με 12 και Στίγγας με 11.

Τα σετ: 25-27, 24-26, 27-25, 25-23, 15-13

Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης): Παπαδημητρίου 14 (11/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 44% άριστες), Μακλάχλιν 21 (18/36 επ., 3 μπλοκ, 81% υπ. - 52% άριστες), Γάτσης 10 (5/8 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ντάμποβις 2 (2/4 επ.), Γκεοργκίεφ 22 (17/41 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Γκορίδης 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης -λ (66% υπ. - 43% άριστες) / Γεωργόπουλος Β. 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 1, Ποτολίδης 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Παράσογλου 1.

Παναθηναϊκός (Καζάζης Σ.): Λιβαθηνός 2, Ραγκουζόνι 12 (10/34 επ., 2 μπλοκ), Γουόλκερ 15 (13/36 επ., 2 μπλοκ, 31% υπ. - 17% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (11/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ. 55% υπ. - 41% άριστες), Στίγγας 11 (5/8 επ., 6 μπλοκ), Βόγκελ 16 (11/18 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ζήσης -λ (71% υπ. - 41% άριστες) / Μανιόπουλος, Βολουδάκης, Λιόντας, Ιωάννου 5 (5/12 επ., 40% υπ. - 00% άριστες), Μαδούρας

Στράντζαλης: «Μια νίκη καρδιάς»

Ο τεχνικός της Νίκης Θανάσης Στράντζαλης δεν μπορούσε να κρύψει τον ενθουσιασμό του για την επιτυχία τονίζοντας: «Αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει παρά πολύ. Ήταν μια νίκη καρδιάς, αφού είμαστε μια νέα ομάδα και τέτοιες νίκες βοηθούν πάρα πολύ. Δεν πήγαμε καλά σε κάποιους τομείς, αλλά μετά το 0-2 αφυπνιστήκαμε, διορθώσαμε πολλά στο παιχνίδι μας με αποτέλεσμα να φτάσουμε στη νίκη που τη θέλαμε πάρα πολύ για τον κόσμο που γέμισε πάλι το γήπεδο αλλά και για τους νεαρούς αθλητές μας. Το σίγουρο είναι ότι μετά από αυτό το αποτέλεσμα θα κάνουμε καλά Χριστούγεννα».

Καζάζης: «Δεν έχουμε τους παίκτες που θα... σκοτώνουν τις μπάλες»

Από την πλευρά του ο προπονητής του Παναθηναϊκού Στέλιος Καζάζης τα έβαλε με τους παίκτες του λέγοντας: «Εξακολουθούμε να είμαστε στην κόκκινη γραμμή. Δεν έχουμε τους παίκτες οι οποίοι θα... σκοτώνουν τις μπάλες στο τέλος, κι αυτοί είναι ο διαγώνιος κι οι ακραίοι. Αυτοί οι παίκτες κάποια στιγμή θα πρέπει να βρουν τον τρόπο να τελειώνουν τους πόντους και τα σετ».

Διαιτητές: Παπαδογούλας - Θεμελής