Η Τενερίφη «πέταξε» έξω από τα ημιτελικά τη Μάλαγα!

Η Τενερίφη ήταν η μεγάλη νικήτρια στον πρώτο προημιτελικό του Copa del Rey που διεξάγεται στη Μαδρίτη, καθώς επικράτησε της Μάλαγα με 88-78 και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά!

Ο Κόλτον Άιβερσον ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς αφού σε 24:43 λεπτά συμμετοχής μέτρησε 19 πόντους έχοντας 7/7 δίποντα (!!!) 5/7 βολές και 5 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Φεράν Μπάσας, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και πρόσθεσε άλλους 16 πόντους με 3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 7/8 βολές.

Ουσιαστικά η διαφορά στο ματς έγινε στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα της Τενερίφης να προηγείται με 44-36 και να στέλνει τον δείκτη του σκορ και στο +16 (81-65) στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Για την Ουνικάχα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μιλοσάβλιεβιτς με 16 πόντους και 3/3 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-36, 66-56, 88-78

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα