Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 86-69

Η Μπαρτσελόνα (9-1) νίκησε τη Ρεάλ (8-2) με 86-69. Ο Κάιλ Κούριτς τελείωσε με 16 πόντους εκ των οποίων οι 11 στην τελευταία περίοδο.

Η Μπαρτσελόνα πήρε σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ (86-69) κι έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Κάιλ Κούριτς ήταν εκπληκτικός ενώ η Ρεάλ ξέμεινε από λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο ελέω και της απουσίας του Σέρχιο Γιουλ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με μπροστάρη τον Τόμιτς προηγήθηκαν 14-6 (5'), όμως στη συνέχεια με τον Ράντολφ να ευστοχεί δύο φορές πίσω από τα 6.75 έγινε το 14-8 (8').

Οι Μαδριλένοι συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια από τη γραμμή των τριών πόντων (Πρέπελιτς, Τέιλορ) κι έτσι έφτασαν και στο +9 (24-33, 14'). Το τάιμ άουτ των Καταλανών λειτούργησε ευεργετικά κι έτσι με καλάθια των Σίνγκλετον και Κούριτς «έτρεξαν» σερί 13-0 και προηγήθηκαν με 37-33 (19').

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απολαυστικό με πολλές ασίστ, καρφώματα και τρίποντα. Για την Μπαρτσελόνα Ερτέλ, Σίνγκλετον και Χάνγκα σκόραραν συνέχεια. Για τη Ρεάλ το ίδιο έκαναν οι Κάρολ και Τέιλορ με αποτέλεσμα το ματς να είναι αμφίρροπο (59-57 (28').

Στην τελευταία περίοδο με τον Κούριτς και τον Οριόλα να ευστοχούν σε διαδοχικά τρίποντα, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 81-64 (37'). Οι παίκτες του Λάσο δεν είχαν τρόπο να αντιδράσουν και η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο τέλος.

Αποτελέσματα - 10η αγωνιστική: Μάλαγα - Μούρθια 89-82, Φουενλαμπράδα – Ανδόρα 79-85, Γκραν Κανάρια – Εστουδιάντες 85-79, Βαλένθια – Γκιμπούθκοα 77-62, Μανρέσα – Μπρεογκάν 72-63, Μπούργος – Τενερίφη 79-68, Ομπραντόιρο – Μπασκόνια 74-81, Μπαρτσελόνα - Ρεάλ 86-69, Σαραγόσα - Χουβεντούτ 112-66.

Κατάταξη: Μπαρτσελόνα 9-1, Ρεάλ Μαδρίτης 8-2, Μάλαγα 8-2,  Μπασκόνια 8-2, Μανρέσα 6-4,  Σαραγόσα 6-4, Τενερίφη 6-4, Χοβεντούτ 5-5, Ανδόρα 5-5, Βαλένθια 5-5, Φουενλαμπράδα 4-6, Μπούργος 4-6, Γκραν Κανάρια 3-7, Μούρθια 3-6, Ομπραντόιρο 3-7, Εστουδιάντες 2-7, Μπρεογκάν 2-8, Γκιμπούθκοα 2-8.