Πανέτοιμη για... Ζαλγκίρις η Μπασκόνια

Νίκος Καρφής

Η Μπασκόνια κατάφερε να επικρατήσει με 85-66 της Γκιπούθκοα και να φτάσει στο 2-1 στην Liga Endesa, ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον στρέφει την προσοχή της στο ματς με την Ζαλγκίρις.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στη Liga Endesa η Μπασκόνια.

Οι Βάσκοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα (85--66) κόντρα στην Γκιπούθκοα και έφτασαν στο 2-1. Οι γηπεδούχοι απλοποίησαν τα πράγματα στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε στο 68-51.

Για τους νικητές ο Φόιγκτμαν είχε 15 πόντους, ενώ από 13 σημείωσαν οι Σενγκέλια και Πουαριέ (είχε και 7 ριμπάουντ).

Για τους ηττημένους 22 μέτρησε ο Νέβελς.

Πλέον η Μπασκόνια έχει μπροστά της το ματς με τη Ζαλγκίρις (12/10) για την πρώτη αγωνιστική της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 40-38, 68-51, 85-66

Αποτελέσματα - 3η αγωνιστική: Μπούργος - Σαραγόσα 79-93, Τενερίφη - Ομπραντόιρο 78-52, Εστουδιάντες - Φουενλαμπράδα, Μπασκόνια - Γκιπούθκοα 85-66, Μανρέσα - Μπανταλόνα, Γκραν Κανάρια - Μπρέογκαν, Μούρθια - Βαλένθια, Μπαρτσελόνα - Ανδόρα, Ρεάλ Μαδρίτης - Μάλαγα.

Βαθμολογία: Ρεάλ Μαδρίτης 2-0, Μπαρτσελόνα 2-0, Μάλαγα 2-0, Ανδόρα 2-0, Τενερίφη 2-1, Ομπραντόιρο 2-1, Σαραγόσα 2-1, Μπασκόνια 2-1 , Φουενλαμπράδα 1-1, Μανρέσα 1-1, Εστουδιάντες 0-1, Μούρθια 0-1, Μπανταλόνα 0-1, Μπρέογκαν 0-1*, Μπούργος 1-2, Γκραν Κανάρια 0-2, Βαλένθια 0-2, Γκιπούθκοα 0-3

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα