Ολυμπιακός - Αβενίδα 68-69

Κάτια Πετροπούλου

Ο Ολυμπιακός πάλεψε πολύ κόντρα στην νταμπλούχο Ισπανίας, Αβενίδα, αλλά στο τέλος αδίκησε τον εαυτό του και για ένα ριμπάουντ υπέστη νέα ήττα (68-69), για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Ένα ριμπάουντ στο φινάλε ήταν αρκετό για να μην πανηγυρίσει ο Ολυμπιακός την πρώτη του νίκη στην Euroleague Γυναικών και να μείνει στην τελευταία θέση του Β' Ομίλου με ρεκόρ 0-7.

Οι «ερυθρόλευκες» διεκδικούσαν την νίκη μέχρι τέλους, αλλά οι Ισπανίδες κατάφεραν να βρουν στόχο στη λήξη του αγώνα με την Ανταόρα Ελόνου (αδερφή του πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Τσινεμέλου Ελόνου), αφού η Κατερίνα Σωτηρίου δεν μπόρεσε να πάρει την μπάλα, με αποτέλεσμα να καταλήξει στην αντίπαλό της.

Η Άννα Σπυριδοπούλου (16π., 5ρ.) ξεχώρισε για τις γηπεδούχες, με τις Ελόνου (14π., 9ρ.), Έλντενμπρινκ (13π.) και Ρόμπινσον (12π., 6ρ.) να κάνουν καλό παιχνίδι από την άλλη.

Το ματς

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή του ματς (12-9, 5'), αλλά οι Ισπανίδες με σερί (12-15, 7') πέρασαν μπροστά στο δεκάλεπτο (19-21, 10'). Οι Πειραιώτισσες συνέχιζαν να πιέζουν, μέχρι που κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά (40-33, 19'), με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν (40-38, 20').

Το σκορ παρέμενε κλειστό στην τρίτη περίοδο (46-54,28'), οι παίκτριες του Παντελάκη πλησίασαν ξανά (52-54, 29') και η Ντε Σόουζα πέτυχε καλάθι στη λήξη του δεκαλέπτου (52-56, 30'). Οι «ερυθρόλευκες» με μικρό σερί ισοφάρισαν στην τελευταία περίοδο (από 54-59, 33' σε 59-59, 35'), η Σπυριδοπούλου με έμμεσο τρίποντο έκανε το 64-64 (39'), στη συνέχεια ανάγκασαν τις Ισπανίδες σε λάθος και η Παυλοπούλου διαμόρφωσε το 66-64, με 28'' να απομένουν για το τέλος. Η διεθνής φόργουορντ έκανε φάουλ στην Ρόμπινσον, η οποία πέτυχε και καλάθι (66-67, 18'' για τη λήξη). Στην τελευταία επίθεση η Σπυριδοπούλου σημείωσε καλάθι (68-67, 6.6'' για το φινάλε), μετά από πάσα της Παυλοπούλου. Η Ντομίνγκεθ αστόχησε σε λέι απ, η Σωτηρίου δεν μπόρεσε να πάρει το ριμπάουντ και η μπάλα κατέληξε στην Ελόνου, που σκόραρε στη λήξη του χρόνου για το 68-69 (40').

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 40-38, 52-56, 68-69.