Κύπρος - Βοσνία 66-99: Γλίτωσε... μόνο την κατοστάρα στην πρεμιέρα

μπασκετ κυπρος εθνικη
Με έναν εξαιρετικό Ντζάναν Μούσα, η Βοσνία πήρε μία ευρεία νίκη στο «Τάσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία», επικρατώντας με 66-99 της Κύπρου στην πρεμιέρα των προκριματικών για το Eurobasket 2025 (23/2).

Η Κύπρος προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι σε μία πολύ καλή Βοσνία που της στέρησε τη νίκη στην πρεμιέρα των προκριματικών του Eurobasket 2025. Το σύνολο του Λειβαδιώτη γνώρισε την ήττα με 66-99 στο «Ελευθερία», παρά το ότι ήταν σαρωτικό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Το σκορ ήταν 11-2, πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα, αλλά οι Βόσνιοι αντέδρασαν άμεσα και άρχισαν να βρίσκουν λύσεις στην άμυνα.

Με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, το σκορ πήγε στο 28-27 για τους φιλοξενούμενους, παρά την πολύ καλή δουλειά που έκαναν στην επίθεση οι Γουίλις και Τίγκας.

Οι Βόσνιοι εξακολούθησαν να αμύνονται υποδειγματικά και στο δεύτερο 10λεπτο. Το παιχνίδι πήγε σε έναν πιο αργό ρυθμό, και σταδιακά ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (49-35) λίγο πριν το 18, βρίσκοντας λύσεις, κυρίως από τον Μούσα, ο οποίος αγωνίζεται στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Παρότι στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +16 (54-38), στη συνέχεια η βελτιωμένη ανασταλτικά, Εθνική, κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στο -10.

Από κει και πέρα, ωστόσο, οι παίκτες του Λειβαδιώτη δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τους αντιπάλους τους στο σκορ και στις αρχές της 4ης περιόδου, η υπέρ της Βοσνίας διαφορά, εκτοξεύτηκε στο +24.

Η φιλοξενούμενη ομάδα έφτασε τελικά άνετα στη νίκη (66-99), έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μούσα, που ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους και οχτώ ασίστ. Για την Κύπρο, αποτελεσματικότερος ήταν ο Γουίλις που σημείωσε 22 πόντους και 13 ριμπάουντ, έχοντας παράλληλα 4/6 τρίποντα. Τον ακολούθησε ο Φίλιππος Τίγκας με 19 πόντους (3/10 διπ., 3.7 τριπ., 4/5 βολές).

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 38-51, 56-77, 66-99.

@Photo credits: SAVVIDES PRESS SPORTS PHOTOGRAPHERS LTD / CHARA SAVVIDES