ΗΠΑ - Τουρκία 93-92

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Τουρκία είχε τη νίκη στα χέρια της, αλλά με 0/4 βολές χάρισαν τη νίκη στις ΗΠΑ με 93-92 στην παράταση.

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση οι ΗΠΑ νίκησαν την Τουρκία με 93-92 χάρισε δύο βολές του Μίντλετον. Οι Τούρκοι «αυτοκτόνησαν» αφού 7'' πριν την παράταση ήταν μπροστά σε σκορ και ακολούθησαν 0/4 βολές.

Οι ΗΠΑ στο πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού τα πήγαν εξαιρετικά στην άμυνά τους, ωστόσο η άνοδος του Ιλιασόβα «έκοψε» για τα καλά τη διαφορά (23-21, 9').

Η άμυνα ζώνης του Σαρίτσα πρόσφερε αρκετά ελεύθερα σοτ τριών πόντων με αποτέλεσμα η Team USA να βρεθεί στο +15 (41-26). Σε εκείνο το σημείο όμως οι Αμερικανοί χαλάρωσαν και φυσικά οι Τούρκοι το εκμεταλλεύτηκαν. Ο Ουίλμπεκιν με τρίποντο και φάουλ έκανε το 41-38 (18').

Ο Οσμάν ήταν άπιαστος στην τρίτη περίοδο, σκόραρε συνέχεια κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα το 53-52 (26').

Οι παίκτες του Πόποβιτς δεν μπορούσαν να ξεφύγουν με κανέναν τρόπο αφού επιδίδονταν κυρίως σε σουτ τριών πόντων και δεν άλλαζαν περισσότερες από 2-3 πάσες. Η Τουρκία μάλιστα ισοφάρισε το σκορ σε 71-71 με lay up του Μαχμούτογλου κι ένα πεντάλεπτο να μένει στο χρονόμετρο. Η Τουρκία έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί την ώρα που ο Μίτσελ με τρίποντο έκανε το 77-74 (38'), όμως ο Ιλιασόβα με δύο καλάθια έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 79-81 (12'' πριν τη λήξη).

Ο Τέιτουμ κέρδισε 3 βολές 0.1 του δευτερολέπτου, ευστόχησε στις δύο εξ αυτών και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο Οσμάν και Μαχμούτογλου βρήκαν τρίποντα και προηγήθηκαν με 84-89 (43'). Ο Ουόκερ απάντησε άμεσα με 5 δικούς τους πόντους, ενώ τον μιμήθηκε και ο Τέιτουμ (91-89, 44΄).

Ο Οσμάν με καλάθι και φάουλ έβαλε ξανά τους Τούρκους μπροστά στο σκορ (91-92, 50'' για τη λήξη). Μίτσελ και Ουίλμπεκιν έκαναν από ένα λάθος και έτσι στα τελευταία 13 δευτερόλεπτα οι ΗΠΑ είχαν μία ακόμη ευκαιρία. Ο Μπαλμπάι έκλεψε τη μπάλα από τον Τέρνερ και στη συνέχεια ακολούθησαν βολές. Ο Μπαλμπάι είχε 0/2, ο Οσμάν 0/2 και ο Μίντλετον με 2/2 χάρισε τη νίκη στις ΗΠΑ.

Σε νεκρό χρόνο το σουτ του Ιλιασόβα ήταν άστοχο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι ΗΠΑ νίκησαν λόγω τύχης και λόγω έλλειψης ψυχραιμίας των αντιπάλων τους. Δεν έπαιξαν καθόλου καλά.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κρις Μίντλετον εκτός από τις νικητήριες βολές είχε 15 πόντους (3/5δ., 2/4τρ., 3/β.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Απαρατήρητοι πέρασαν οι Μπράουν, Λόπεζ, Μίτσελ και Ουάιτ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κέμπα Ουόκερ βοήθησε ειδικά στην παράταση και τελείωσε με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι 0/4 βολές των Μπαλμπάι και Οσμάν 7'' πριν τη λήξη της παράτασης και οι 2/2 του Μίντλετον 2'' πριν ακουστεί η κόρνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φάουλ των Τούρκων 0.1 του δευτερολέπτου στη λήξη της κανονικής διάρκειας του ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι ΗΠΑ τα πάντα πλην του αποτελέσματος. Οι Τούρκοι τις χαμένες βολές στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 47-42, 65-61, 81-81 (παρ.) 93-92