Φιλιππίνες - Ιταλία 62-108

Κάτια Πετροπούλου
Οι Ιταλοί έκαναν ό,τι ήθελαν κόντρα στις Φιλιππίνες, και με περίπου 50% στο τρίποντο, νίκησαν με 108-62, παίρνοντας το πρώτο καλό αποτέλεσμα στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Mamma mia μια... Ιταλία!

Η ομάδα του Μέο Σακέτι έδειξε ένα εκπληκτικό πρόσωπο στο πρώτο ματς για το Παγκόσμιο Κύπελλο με τις Φιλιππίνες, και προσφέροντας θέαμα, επιβλήθηκε με 108-62.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, μάλιστα, έφτασε τους 37 πόντους, αφήνοντας την αντίπαλό της στους 8, με τον Γκαλινάρι να κάνει φοβερό ματς.

Οι Ιταλοί είχαν 48% στα τρίποντα, τη στιγμή που οι Φιλιππίνες έμειναν στο 13%.

Το ματς

Η Ιταλία στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα κυρίαρχη στην αναμέτρηση κι έφτασε την διαφορά στο 4-28, μόλις στο 7ο λεπτό, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο εκπληκτικό 8-37, με 6/7 τρίποντα! Η «σκουάντρα ατζούρα» συνέχισε με αμείωτο ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο (12-48, 15'), για να ξεφύγει στο 20-59 (19') και να πάει στα αποδυτήρια με το 24-62, με τον Γκαλινάρι να είναι... άχαστος, αφού είχε 4 πόντους με 1/1 δίποντο και 4/4 τρίποντα.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, αφού οι Ιταλοί έκαναν ό,τι ήθελαν και πάλι. Η διαφορά έφτασε στο +47 (36-83, 28') και οι παίκτες του Σακέτι συνέχισαν ακάθεκτοι (48-98, 36') μέχρι το τέλος, καθώς νίκησαν με 108-62.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ιταλία από την έναρξη του αγώνα δεν έδωσε περιθώρια αντίδρασης στις Φιλιππίνες. Έφτασε στους 37 πόντους από το δεκάλεπτο κιόλας, ενώ ήταν «καυτή» από τα 6.75μ. Επίσης, μοίρασε 30 ασίστ και έκανε 13 κλεψίματα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκαλινάρι βοήθησε σημαντικά στο πρώτο μέρος και συνολικά μέτρησε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Ντατόμε επίσης είχε 17 πόντους (7/7δ., 4/4τρ., 3/3β.), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Ντελα Βάλε πρόσθεσε επίσης 17 πόντους κι είχε 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Τεσιτόρι πήρε 8 ριμπάουντ και ο Βιτάλι βοήθησε στη δημιουργία.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νόργουντ έμεινε στο... 0 στην επίθεση σε 19 λεπτά αγώνα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η πρώτη περίοδος, στην οποία η Ιταλία σκόραρε 37 πόντους, παίζοντας τρομερή επίθεση, αλλά και άμυνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ιταλία τίποτα, οι Φιλιππίνες τα πάντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι φάσεις που προσέφερε ο Μπελινέλι!

Τα δεκάλεπτα: 8-37, 24-62, 39-86, 62-108.