Σίξερς - Νετς

Πρώτο ματς στα playoffs με τους Σίξερς να χάνουν από τους Νετς με 111-102 και το Μπρούκλιν να κάνει το 1-0 της σειράς. Αποδοκιμασίας για την παρέα του Εμπίντ, με τον Καμερουνέζο να αποχωρεί από το παρκέ με σκυμμένο το κεφάλι.

Οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά (15-15, 7'), με τους Νετς στη συνέχεια να τρέχουν ένα σερί 12-0 και από το 22-19, να πηγαίνουν στο 22-31 στο πρώτο δωδεκάλεπτο. Με πρωταγωνιστή τον ΛεΒέρτ, η ομάδα του Μπρούκλιν έφτασε και στο +17 (46-29, 16'), με τον Εμπίντ, που μέχρι πρότινος ήταν αμφίβολος για το ματς, να παλεύει μόνος από την άλλη.

Οι Σίξερς μείωσαν σε 41-50, αλλά οι Νετς κράτησαν το προβάδισμα στο ημίχρονο (54-62).

Από εκεί και πέρα, ο Ράσελ πήρε την ομάδα πάνω του και παρά το ότι οι Σίξερς μείωσαν στο καλάθι (65-63), φρόντισε να κλείσει η τρίτη περίοδος στο +11 (93-82).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι, πιο ψύχραιμοι και δεν επέτρεψαν στους Σίξερς να πλησιάσουν. Χαρακτηριστικό είναι πως η ομάδα της Φιλαντέλφεια είχε 3/25 τρίποντα, στοιχείο που σαφώς κόστισε.

Ο Μπάτλερ με 36 πόντους κρατούσε την ομάδα του ζωντανή, αλλά για τους Νετς οι Ράσελ με 26 και ΛεΒερτ με 23 ήταν εκείνοι οδήγησαν το Μπρούκλιν στο θρίαμβο.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-31,32-31,28-31,20-18