Σίξερς - Μπλέιζερς 115-130

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Οι Μπλέιζερς νίκησαν εύκολα τους Σίξερς με 130-115 εκμεταλλευόμενοι την απουσία του Τζόελ Εμπίντ.

Οι Μπλέιζερς πέτυχαν σημαντική νίκη στην έδρα των Σίξερς επικρατώντας με 130-115. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο ωστόσο η απουσία του Εμπίντ πρoσέφερε χώρο δράσης στους ψηλούς των φιλοξενούμενων αφού Αμινού και Νούρκιτς είχαν συνολικά 25 πόντους μέχρι την ανάπαυλα.

Στην τρίτη περίοδο οι Μπλέιζερς ήταν καταιγιστικοί και ξέφυγαν με 20 πόντους (69-89), πέντε λεπτά πριν τη λήξη της. Μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο από να ρίξουν απλά κάπως τη διαφορά.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Νούρκιτς (24π., 10ρ.), Λίλαρντ (17π., 8ασ., 6ρ.) και ΜακΚόλουμ (15π., 5ρ., 4 ασ.).

Για τους Σίξερς ξεχώρισε ο Μπεν Σίμονς με 29 πόντους, 7 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-27, 56-59, 82-100, 115-130.