Χόρνετς - Μπακς 110-107

Νίκος Καρφής

Οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο πάλεψαν για την μεγάλη ανατροπή (ήταν πίσω στο σκορ με 25 πόντους στην 3η περίοδο), αλλά δεν τα κατάφεραν κόντρα στους Χόρνετς και ηττήθηκαν με 110-107. Άγγιξε το triple-double ο «Greek Freak».

Δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν με νίκη την εντυπωσιακή τους πορεία στο ΝΒΑ οι Μπακς.

Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο έπεσε στο 14-6, καθώς ηττήθηκε στη Σάρλοτ από τους Χόρνετς με 110-107.

Οι... σφήκες πήγαν στο 10-10 με αυτή τη σπουδαία νίκη

Το δεύτερο δεκάλεπτο έκανε μεγάλη ζημιά στα... ελάφια, τα οποία το έχασαν με ένα επιμέρους 33-17.

Το σύνολο του Μπουντενχόλζερ πάλεψε για τη μεγάλη ανατροπή στο τέλος (βρέθηκε πίσω για 25, στα 5 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου), αλλά δεν μπόρεσε να την πετύχει. Μάλιστα ο Μπλέντσο είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση με ένα δύσκολο τρίποντο, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Ο «Greek Freak» είχε 20 πόντους (6/12δ., 1/3τρ., 5/7β.), 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 3 κλεψίματα, 17 είχε ο Μπλέντσο, ο Λόπεζ 15 με 8 ριμπάουντ και ο Μίντλετον 14 με 9 ριμπάουντ.

Για τους νικητές οι Κέμπα και Λαμπ είχαν από 21, ενώ ο Κέμπα έβαλε και 2 κρίσιμες βολές στο τέλος, πριν το άστοχο τρίποντο του Μπλέντσο.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-35, 65-52, 93-80, 110-107