Ουόριορς - Καβαλίερς 99-92

Παναγιώτης Δαλαταριώφ

Οι Ουόριορς νίκησαν τους Καβαλίερς με 99-92, με τον Ντουράντ να είναι καθοριστικός στο τέλος, παίρνοντας έτσι την ρεβάνς για την περσινή Χριστουγεννιάτικη ήττα από την παρέα του Λεμπρόν.

Οι Καβαλίερς ξεκίνησαν καλά στο ματς, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με το σκορ να είναι 28-24 υπέρ τους αλλά στο ημίχρονο βρέθηκαν πίσω με 2 πόντους (46-44).

Η 3η περίοδος έκλεισε με το σκορ να είναι υπέρ των γηπεδούχων και τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος.

Στο 90-92, ο Λεμπρόν επιχείρησε ένα τρίποντο, αστόχησε, οι Ουόριορς δεν το εκμεταλλεύτηκαν και στη συνέχεια ο «βασιλιάς» έφερε το ματς στα ίσια.

Ωστόσο, 1' και 34'' από το τέλος ο Τόμπσον με τρίποντη βόμβα έκανε το 95-92. Ο σούπερ σταρ της ομάδας του Γκόλντεν Στέιτ, με πολύ καλή άμυνα υποχρέωσε τον Λεμπρόν να χάσει την μπάλα. Στη συνέχεια, ο Ντουράντ έβγαλε ξανά άμυνα πάνω στον Λεμπρόν, η οποία ύστερα από επανεξέταση κρίθηκε «καθαρή».

Ο Τόμπσον δεν αστόχησε από τη γραμμή των βολών, έκανε το 97-92. Ακολούθησε άλλη μια χαμένη επίθεση για τους «Καβς» κι ο Τόμπσον με ακόμα δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 99-92!

Ετσι, οι Ουόριορς έκαναν το 27-7 και πήραν ρεβάνς για την περσινή Χριστουγεννιάτικη ήττα.

O Γκριν είχε πολύ καλό βράδυ με 12 πόντους, 11 ασίστ και 12 ριμπάουντ ενώ Ντουράντ και Τόμπσον πέτυχαν από 25 και 24 πόντους αντίστοιχα.

Για τους ηττημένους, ο Λοβ είχε 31 πόντους και 18 ριμπάουντ ενώ ο «βασιλιάς» σημείωσε άλλους 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-28,22-16,25-23, 25-28