Κλίπερς-Ουίζαρντς 113-112

Παναγιώτης Δαλαταριώφ

Ένα... τρελό - τρελό ματς έγινε στο Λος Άντζελες εκεί όπου ο Λου Ουίλιαμς 1.2'' από το τέλος «σκότωσε» τους Ουίζαρντς και έδωσε στην ομάδα του την 9η της φετινή νίκη.

Απίστευτο ματς ανάμεσα σε Κλίπερς και Ουίζαρντς. Οι γηπεδούχοι παρόλο που ήταν κυρίαρχοι στο ματς, είδαν τους φιλοξενούμενους να τους φτάνουν στο σκορ και μάλιστα λίγο έλειψε να τους πάρουν και τη νίκη.

Ο Ουίλιαμς όμως είχε άλλη γνώμη και με... τρελό τρίποντο 1.2'' από το τέλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Μπιλ μάλιστα ήταν εύστοχος σε δίποντο, αλλά υπήρχε αμφιβολία για το αν μετρούσε ή όχι το καλάθι του, έγινε επανάληψη στην επαναφορά, οι Ουίζαρντς αστόχησαν και έτσι ήρθε η τεράστια νίκη για τους Κλίπερς.

Το ματς

To ημίχρονο έκλεισε με τους Κλίπερς να προηγούνται με 62-49, αλλά με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ η διαφορά έφτασε μέχρι και τον πόντο και στη συνέχεια είχαμε ισοπαλία (75-75).

Οι Κλίπερς, ωστόσο, παρέμειναν στο τιμόνι με το σκορ να είναι 85-81 υπέρ τους.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος και παρά που οι Ουίζαρντς είχαν πάρει διαφορά ήταν με τους φιλοξενούμενους, 12'' από το τέλος ο Ρίβερς ευστόχησε με δεύτερη προσπάθεια και έκανε το 110-109 για την ομάδα του. Στη συνέχεια ο Μπιλ με καλάθι και βολή έβαλε τους «μάγους» και πάλι μπροστά στο σκορ με 112-110 6'' από το τέλος.

Το θρίλερ είχε συνέχεια, όμως! Ο Ουίλιαμς με τρίποντη βόμβα έκανε το 113-112 και άφησε 1.2'' για να απαντήσουν οι Ουίζαρντς. Ο Μπιλ πήρε την μπάλα από την επαναφορά μετά το τάιμ άουτ, πάτησε από το πλάι και ευστόχησε σε δίποντο, το οποίο όμως κανείς δεν ήταν σίγουρος για το αν είναι έγκυρο ή όχι. Έτσι έγινε εκ νέου επαναφορά, το σουτ δεν ήταν εύστοχο και έτσι οι Κλίπερς έφτασαν στο 9-15. Από την άλλη οι Ουίζαρντς έπεσαν στο 14-12.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-27,32-22, 23-32,28-31