Μπακς - Χόρνετς 123-85: Ποδοπάτησαν τις «Σφήκες» για το 3/3 μετά το All Star Game (vid)

Οι Μιλγουόκι Μπακς (38-21) πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη μετά το All Star Game, διέλυσαν τους Σάρλοτ Χόρνετς (15-43) με το εντυπωσιακό 123-85. Χαλαρή βραδιά για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με 24 πόντους σε ισάριθμα λεπτά.

Οι Μιλγουόκι Μπακς... ποδοπάτησαν τους Σάρλοτ Χόρνετς με το επιβλητικό 123-85. Το ρεκόρ των ηττημένων και η συνολική πορεία τους, μπορεί να κάνει κάποιον να αναφωνήσει και να αναρωτηθεί για το... κατόρθωμα, ωστόσο οι «Σφήκες» προέρχονταν από πέντε νίκες στα τελευταία έξι ματς.

Και ο τρόπος της διάλυσής τους, ήταν πραγματικά εντυπωσιακός. Και μέσα στο αμυντικό πλαίσιο που θέλει να επιβάλλει ο Ντοκ Ρίβερς στους Μπακς.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη μετά το All Star Game για τους Μπακς. Και το παθητικό των 85 πόντων σημαίνει ότι η άμυνα λειτούργησε και πάλι.

Και πώς να μη γίνει αυτό, όταν οι Μπακς δέχτηκαν μόλις 26 (!) πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Ναι, οι Χόρνετς σκόραραν 16 στο πρώτο δωδεκάλεπτο και 10 στο δεύτερο (58-26 το σκορ στο ημίχρονο). Οι 26 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο είναι η κορυφαία επίδοση της σεζόν και η δεύτερη καλύτερη στην ιστορία των Μπακς, μετά τους 25 πόντους που είχαν σημειώσει οι Σίξερς το μακρινό 1972!

Από μόνο του τούτο το στοιχείο είναι αρκετό για να σταματήσει η ανάλυση. Όπως σταμάτησαν να παίζουν οι βασικοί παίκτες των Μπακς. Μία νότα ξεκούρασης ενόψει του αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες με αλλαγή έδρας σε 48 ώρες.

Χαλαρός Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 24 λεπτά, κατέγραψε 24 πόντους (7/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/8 βολές), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος, ο Ντέμιαν Λίλαρντ 26 λεπτά (23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και ο Μπόμπι Πόρτις 20:24 (21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Κανείς τους δεν πάτησε το πόδι του στο παρκέ για το 4ο δωδεκάλεπτο, στο οποίο αγωνίστηκε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει (0/2 διπ., 0/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος).

Η Σάρλοτ μπορεί να ετοιμάζει την επόμενη σεζόν, το Draft και γενικότερα το μέλλον της (πήρε το συμβόλαιο του Αλεξέι Ποκουσέφσκι, αφού έμεινε ελεύθερος από την Οκλαχόμα), ωστόσο αυτή η ήττα... σβήνει τις πέντε προηγούμενες νίκες.

Μάλιστα, οι Χόρνετς βίωσαν το επιθετικό πάθημα των Μπλέιζερς, όταν η Σάρλοτ επιβλήθηκε στο αμέσως προηγούμενο ματς με 93-80.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάιλς Μπρίτζες με 17 πόντους, ακολούθησε ο Τρε Μαν με 16, ενώ ο Βασίλιε Μίτσιτς αγωνίστηκε για 16:32, μετρώντας 2 πόντους (1/2 διπ., 0/2 τριπ.) και 3 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-16, 58-26, 96-49, 123-85.