Κύμη – Περιστέρι 74-73

Η Κύμη ολοκλήρωσε την ανατροπή κόντρα στο Περιστέρι, επικρατώντας με 74-73 χάρη στο νικητήριο τρίποντο του Ντεβόν Ουάσινγκτον στα 2.1" για το τέλος και πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας!

Η ομάδα των δυτικών προαστίων διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Χαλκίδα όμως η Κύμη ολοκλήρωσε το comeback και προκρίθηκε στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Ελλάδας για πρώτη φορά στην ιστορία της, παίρνοντας παράλληλα άτυπη ρεβάνς για την εντός έδρας συντριβή (56-87) από τους Περιστεριώτες στο πρωτάθλημα!

Για να γίνει όμως αυτό χρειάστηκε το μεγάλο τρίποντο του Ουάσινγκτον στο φινάλε, στέλνοντας τους γηπεδούχους στα ημιτελικά.

Ο αγώνας

Ο Έντουαρντ Ντάνιελ ηγήθηκε επιθετικά των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Κύμη, σκοράροντας για το 10-18 στο 6'44" και φτάνοντας τους 11 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ακολούθως ο Χένρι Σίρκο ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 κι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (10-22, 7'33") ενώ η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 12-25 έχοντας 7/10 βολές 6/10 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Από την άλλη πλευρά η Κύμη μέτρησε μόλις 4/17 σουτ εντός πεδιάς (3/11 δίπ., 1/6 τρίπ.).

Οι Κουμιώτες άρχισαν τη δεύτερη περίοδο με σερί 6-0 (18-25) ενώ ο Μπολντς σκόραρε για τρεις στον αιφνιδιασμό και μείωσε σε 23-29, υποχρεώνοντας τον Πεδουλάκη να καλέσει timeout βλέποντας τους γηπεδούχους να μαζεύουν τη διαφορά! Τσιάρας και Τουντζιαράκης μείωσαν σε 30-37 όμως το Περιστέρι άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 34-41. Παρεμπιπτόντως Κύμη επέμεινε στο μακρινό σουτ όμως είχε μόνο 2/11 τρίποντα ενώ το δίδυμο των Μπολντς (13π.) και Σαγκς (10π.) πέτυχε τους 23 από τους 34 πόντους της.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο τρίτη περίοδο με μπροστάρη τον Χόρτον, μείωσαν αρχικώς σε 40-41 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με το τρίποντο του Σαγκς που έκανε το 53-51 στο 26'50"! Οι παίκτες του Καστρίτη βελτίωσαν τα ποσοστά τους στην επίθεση και το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 57-54 ενώ το τρίποντο του Μητσιμπόνα «έγραψε» το 62-54 στο 32'. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε, με τον Χάροου να σκοράρει από την κορυφή για το 71-73 στα 11.7" και τον Ουάσινγκτον να χαρίζει την πρόκριση στην Κύμη με τρίποντο αφού το τελευταίο σουτ του Μπέντιλ δεν βρήκε στόχο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Κύμη έκανε επιμέρους σκορ 23-13 στην τρίτη περίοδο, βελτίωσε τα ποσοστά της στο δεύτερο ημίχρονο, κυριάρχησε στα ριμπάουντ (36-23) και υποχρέωσε το Περιστέρι σε 18 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Το δίδυμο των Σκοτ Σαγκς (22π.), Ντεμάριους Μπολντς (18π.) κουβάλησε επιθετικά την Κύμη ενώ ο Ντεβόν Ουάσινγκτον (6π., 10ριμπ.) ήταν εκείνος που έστειλε τους γηπεδούχους στα ημιτελικά με το μεγάλο τρίποντο στο φινάλε.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χένρικ Σίρκο είχε 3 πόντους με 1/3 τρίποντα και 1 λάθος σε 16:26.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κρις Χόρτον είχε 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κοψίματα σε 20:34.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Κύμης στην τρίτη περίοδο και το τρίποντο του Ουάσινγκτον στο τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Κύμη την απόδοσή της στο πρώτο ημίχρονο, το Περιστέρι τα «νεκρά» επιθετικά διαστήματα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το νικητήριο τρίποντο του Ουάσινγκτον που έστειλε την Κύμη στα ημιτελικά για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 34-41, 57-54, 74-73.