Περιστέρι - Ήφαιστος Λήμνου 91-81

To Περιστέρι επικράτησε του Ήφαιστου Λήμνου με 91-81 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει την Κύμη.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων που φέτος επέστρεψε στην Basket League έπειτα από τη σεζόν 2012-13, άρχισε νικηφόρα τις επίσημες υποχρεώσεις της, ξεπερνώντας το εμπόδιο του νεοφώτιστου και ιδιαίτερα φιλόδοξου Ήφαιστου Λήμνου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και σουτάροντας με 71.4% στα δίποντα (30/42).

Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 41.7% πίσω από τα 6μ.75 (10/24) όμως έκαναν 15 λάθη και πλέον στρέφονται στις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν το Ρέθυμνο και προηγήθηκαν 2-11 με τον Ουίγκινς όμως το Περιστέρι αντέδρασε άμεσα, βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Αμερικανούς του κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 18-16. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να σκοράρει για το 36-32 και τον Ράιαν Χάροου να διαμορφώνει το 39-35 του ημιχρόνου.

Ο Ήφαιστος έκανε την αντεπίθεσή του στη συνέχεια, ο Σταμάτης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 59-64 και η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου προηγήθηκε με 62-64 στο 30'. Οι νεοφώτιστοι διατηρούσαν το προβάδισμα ως το 34' (66-67), στο σημείο όπου το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ήφαιστου κι έφτασε στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι υποχρέωσε τον Ήφαιστο σε 15 λάθη κι έδειξε ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά, παίρνοντας τους 69 από τους 91 πόντους του από τους Αμερικανούς του.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έντουαρντ Ντάνιελ έκανε double-double με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ στα 24:32 που έμεινε στον αγώνα ενώ ο Ράιαν Χάροου πρόσθεσε 19 πόντους και 5 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είχε 6 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ, έχοντας παράλληλα 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Περιστερίου στα τελευταία 6' της αναμέτρησης.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Περιστέρι τα «νεκρά» διαστήματα, ο Ήφαιστος την απόδοσή του στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-35, 62-64, 91-81.