Άρης - Ολυμπιακός 49-56 (pics)

Σε ένα χαμηλής ποιότητας παιχνίδι, ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό Κύπελλο επικρατώντας του Άρη με 49-56 χάρη σε 3/3 τρίποντα του Γιάνις Στρέλνιεκς από το 33' κι ύστερα.

Ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου επικρατώντας του Άρη με 49-56. Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό ποιοτικά με τους γηπεδούχους να διεκδικούν τη νίκη μέχρι και 3΄πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς στο τελευταίο δεκάλεπτο κουβάλησε την ομάδα του με 3/3 κρίσιμα τρίποντα και ουσιαστικά ήταν αυτός που της χάρισε την πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν κακό ποιοτικά αφού οι δύο ομάδες συναγωνίζονταν στην αστοχία. Δεν είναι τυχαίο πως ο μεν Άρης πήγε στην ανάπαυλα με 0/7 τρίποντα (8/30 σύνολο), ο δε Ολυμπιακός με 1/9 (10/29 σύνολο). Οι «ερυθρόλευκοι» κυριαρχούσαν μόνο στη θέση «5» όπου με τους 14 πόντους από ΜακΛίν και Μιλουτίνοφ, χάρη στο οποίο διατηρούσαν μόνιμα ένα μικρό προβάδισμα. Το 18-25 (17') ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο 20άλεπτο με τους Μπελ και Βον να μειώνουν όμως πολύ γρήγορα.

Αδρεναλίνη στο μάξιμουμ στους αγώνες της SERIE A με live στοίχημα από το κινητό (21+)

Στην τρίτη περίοδο το θέαμα ήταν ακόμη χειρότερο με τον πρώτο πόντο να σημειώνεται μετά από 4' δράσης χάρη σε επιθετικό φάουλ του Μιλουτίνοφ (22-30, 15'). Επίσης δεν άλλαξε τίποτα και ως προς τη διακύμανση του σκορ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο τρίποντα (Αθηναίου, Μπελ) ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν 5 σερί πόντους από τον Τόμπσον (32-37, 30').

Ο Άρης δεν άφησε το κακό μπάσκετ του Ολυμπιακού ανεκμετάλλευτο και παίζοντας πολύ καλύτερα στην επίθεση προηγήθηκε με 40-38 (33') με καλάθι και φάουλ του Μπένσον. Σε εκείνο το σημείο Στρέλνιεκς (3/3), Μάντζαρης (1/1) και Ρόμπερτς (1/1) ευστόχησαν πίσω από τα 6.75 και έκαναν το 44-53 (37') κλείνοντας στη θέση στον τελικό Κυπέλλου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πολύ απλά τα πράγματα. Όταν σε ένα τραγικό παιχνίδι που είναι ντέρμπι, βρίσκεις ξαφνικά 5/6 τρίποντα δε γίνεται να χάσεις. Καλύτεροι οι νικητές στα τρίποντα (18%-32%) και στα ριμπάουντ 34-46).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιάνις Στρέλνιεκς σε 24' είχε 12 πόντους (0/1δ., 3/5τρ., 2/2β.), 2 ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο. Ο Λετονός είχε 3/3 πίσω από τα 6.75 στο τρίλεπτο 33' με 36'.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Πολλοί. Ο Κάιλ Ουίβερ λίγο περισσότερο με 1/8 σουτ σε 32:50.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 42-41 ακολούθησαν 4/5 τρίποντα τα οποία το μετέτρεψαν σε 44-53.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έτυχε double double έχοντας 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Καμία εκ των δύο ομάδων δε θα θέλει να κρατήσει κάτι από το συγκεκριμένο ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Βον στο τρίτο δεκάλεπτο έφυγε στον αιφνιδιασμό, αλλά ο Παπανικολάου τον έκοψε εντυπωσιακά.

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 22-28, 32-27, 49-56

Άρης (Γιαννάκης): Φλιώνης, Βασιλόπουλος 4, Oυίβερ 4, Μπένσον 9, Μπελ 6(1), Βον 15(2), Τσαϊρέλης 3, Μούρτος, Αθηναίου 6(1), Πέτγουεϊ 5(1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πρίντεζης 3, Ρόμπερτς 6(1τρ., 3 ασ.), Τόμπσον 7(1), Μιλουτίνοφ 11(11ριμπ.), Παπανικολάου 1(7ριμπ.), ΜακΛιν 6(5ριμπ.), Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 4(1τρ., 7ριμπ.), Στρέλνιεκς 11(3), Μάντζαρης 9(1τρ., 5 ριμπ.).