Μπάγερν - Άλμπα 93-88

Η Μπάγερν αν κι έχανε με διψήφια διαφορά πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου, νίκησε στην παράταση την Άλμπα 93-88 και στέφθηκε πρωταθλήτρια.

Η Μπάγερν με μία τρομερή ανατροπή κατάφερε να νικήσει την Άλμπα με 93-88 και με 3-0 πανηγύρισε το πρωτάθλημα Γερμανίας.

Οι Βερολινέζοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με 16 πόντους διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσο με ένα απίθανο come back από τους παίκτες του Ράντονιτς, το σκορ έγινε 71-71 ενώ απέμεναν δύο λεπτά για τη λήξη. Με το σκορ στο 73-76, ο Λούτσιτς πέτυχε τρίποντο (κέρδισε και φάουλ, αλλά αστόχησε στη βολή) και ισοφάρισε με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο η Αλμπα δεν βρήκε σκορ για 4 λεπτά κι έτσι η Μπάγερν πήρε τη νίκη και τον τίτλο.

Για την Μπάγερν ξεχώρισε ο Λούτσιτς με 23 πόντους κι ο Τζέντοβιτς με 18 πόντους και 6 ασίστ.

Για τους ηττημένους πρωταγωνίστησαν οι Σίβα (21π., 5ασ.) και Τίμαν (13π.)

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 32-46, 51-62, 76-76 (παρ.) 93-88

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ Τελευταία Νέα