Βενέτσια - Προμηθέας 52-70: Παράσταση πρόκρισης

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Προμηθέας σκόρπισε τη Βενέτσια με 52-70 και μπήγε γερά στο κόλπο της πρόκρισης. Εκπληκτικός Μαυροκεφαλίδης (28π., 13ρ.), Χολ (16π., 9ασ.) και Κασελάκης (15π., 8ρ.)

Ο Προμηθέας νίκησε στην έδρα της Βενέτσια με 52-70, κάλυψε τη διαφορά της ήττας στην Πάτρα και μπήκε γερά ξανά στο κόλπο της πρόκρισης.

Μετά από ένα εφτάλεπτο όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ παίζοντας κακό μπάσκετ (8-8), ο Προμηθέας πάτησε γκάζι και ξέφυγε στο σκορ. Η καλή του άμυνα οδηγούσε σε αλλεπάλληλα άστοχα μακρινά σουτ τη Βενέτσια ενώ στην άλλη πλευρά Μαυροκεφαλίδης και Κασελάκης σκόραραν όπως ήθελαν με αποτέλεσμα να βρεθούν στο +15 (20-35, 17').

Η ιταλική ομάδα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στην τρίτη περίοδο, ωστόσο τελικά είχε απλά μία έκλαμψη αφού με 9 συνεχόμενους πόντους Χολ η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (34-54, 30').

Ο Προμηθέας μπορεί επιθετικά να ήταν άστοχος στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν με ατομικές ενέργειες αν μειώσουν φτάνοντας στους 14 πόντους (42-54, 33'). Η παρουσία του Τσερέλα στο παρκέ άλλαξε την εικόνα και κυρίως τον ρυθμό της αναμέτρησης με αποτέλεσμα η Βενέτσια να μειώσει ακόμη περισσότερο (48-57, 35'). Σε εκείνο το σημείο ο Μαυροκεφαλίδης πήρε την ομάδα στην πλάτη του και βρίσκοντας τον δρόμο προς το καλάθι έκανε το 48-68 (38').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Πατρινοί πήραν 40 ριμπάουντ (10 επιθετικά), έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν τη μπάλα 9 φορές και την έχασαν 8.

Η Βενέτσια τελείωσε με 1/21 τρίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μαυροκεφαλίδης είχε 28 πόντους (6/11δ., 3/7τρ., 7/8β.), 13 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Στόουν έπαιξε 21 λεπτά και τελείωσε χωρίς πόντο βοηθώντας μόνο στα ριμπάουντ (6).

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολύ καλοί οι Κασελάκης (15π., 8ρ., 3ασ.) και Χολ (16π., 9ασ.).

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Όταν πλησίασε η Βενέτσια στους 9 πόντους ο Προμηθέας βρήκε πόντους από τον Μαυροκεφαλίδη και «καθάρισε» με τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βενέτσια είχε 1/21 τρίποντα. Ο Προμηθέας τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 27-41, 36-54, 52-70