Βίρτους Μπολόνια - Προμηθέας Πατρών 88-75: Ζήτημα ανωτερότητας

Ο Προμηθέας ηττήθηκε από τη Βίρτους Μπολόνια με σκορ 88-75 στο ντέρμπι κορυφής του Α' ομίλου του EuroCup και πλέον η τελική κατάταξη πριν από την έναρξη του Top-16 θα κριθεί την επόμενη εβδομάδα καθώς οι Πατρινοί έχουν το ίδιο ρεκόρ με την Ανδόρα και τη Μονακό.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες και το ζητούμενο στις τελευταίες αγωνιστικές της regular season είναι το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Η Βίρτους, λοιπόν επικράτησε του Προμηθέα στο Paladozza καλύπτοντας το -9 της ήττας στο «Δ. Τόφαλος» και στερώντας από τους Πατρινούς την πρώτη θέση ανεξαρτήτως έκβασης της 10ης αγωνιστικής. Έτσι, όλα θα κριθούν την επόμενη εβδομάδα σε ό,τι αφορά την τελική κατάταξη του Α' ομίλου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 14-0 έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Κάιλ Ουίμς (7π.) όμως ο Προμηθέας αντέδρασε και μείωσε σε 19-16 στο 10' με το τρίποντο του Κατσίβελη.

Η Βίρτους ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (27-16, 11'54"), ο Κασελάκης έδωσε λύσεις στην επίθεση των Πατρινών ωστόσο οι Ιταλοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 44-35.

Ακολούθως ο Λίποβι σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και μείωσε σε 49-46 στο 24:27 ενώ ο Μαντζούκας έκανε το 65-59 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Ο Προμηθέας έκανε την ύστατη προσπάθεια στην τελευταία περίοδο (67-62) όμως η Βίρτους έφτασε στη νίκη δίχως να απειληθεί.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-35, 65-59, 88-75.