Μπασκόνια - ΤΣΣΚΑ 80-70: Ο Σενγκέλια υπέταξε την πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έμεινε χωρίς πόντο για 4.5 λεπτά στην τελευταία περίοδο και η Μπασκόνια πανηγύρισε τεράστια νίκη με σκορ 80-70!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σκόραρε για τελευταία φορά στο 35'38" όταν ο Ντάνιελ Χάκετ έκανε το 67-70 όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους Βάσκους που έφτασαν στη νίκη με μπροστάρη τον Τόκο Σενγκέλια (22π., 6ριμπ.)!

Ο αγώνας

Ο Νικ Στάουσκας ηγήθηκε επιθετικά της Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κάνοντας το 22-17 με γκολ - φάουλ στο 8:36 και έχοντας 9 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η Μπασκόνια έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 24-19 με 2/2 βολές του Λούκα Βιλντόζα ενώ ο Ματ Τζάνινγκ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 31-26 στο 12:57.

Ο Στάουσκας ανέβασε τη διαφορά στο +6 (43-37) ενώ η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 45-42 κόντρα στην ΤΣΣΚΑ που στηρίχθηκε επιθετικά στον Μάικ Τζέιμς (13π.). Η «ομάδα του στρατού» πίεσε όμως ο Μάικλ Έρικ έκανε το 62-57 στο 30' για την Μπασκόνια που άντεξε στην πίεση κι επέστρεψε από το 67-70, κάνοντας σερί 9-0 για το 76-70 με το καλάθι του Σενγκέλια στα 47.2" για το φινάλε! Εν τέλει οι γηπεδούχοι έφτασαν στην τεράστια νίκη με σκορ 80-70.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια σούταρε με 50% στο δίποντο (17/34) αντί του 33.3% της ΤΣΣΚΑ (13/39) που υπέπεσε σε 20 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τόκο Σενγκέλια ήταν συγκλονιστικός με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Φόικτμαν είχε 1/7 σουτ εντός πεδιάς κόντρα στην πρώην ομάδα του.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νικ Στάουσκας βοήθησε την Μπασκόνια με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Τα τελευταία 4.5 λεπτά που η ΤΣΣΚΑ έμεινε χωρίς πόντο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ το επιθετικό μπλακ άουτ στο φινάλε, η Μπασκόνια τα 18 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-42, 62-59, 80-70.