Βαλένθια - Μπάγερν 82-56: Απόλυτο αφεντικό οι Ισπανοί (vid)

Η Βαλένθια ήταν καταιγιστική στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Μπάγερν Μονάχου και επικράτησε των Βαυαρών με σκορ 82-56.

Οι Ίβηρες έκαναν επιμέρους σκορ 23-9 στην τελευταία περίοδο κι έφτασαν στη νίκη έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Μπάγερν και υποχρεώνοντας τους Βαυαρούς σε 21 λάθη.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλες τις επιμέρους στατιστικές κατηγορίες και πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στη regular season.

Ο αγώνας

Ο Βάνια Μαρίνκοβιτς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το +7 της Βαλένθια (14-7, 6:15) που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα.

Ο Κίνο Κολόμ έκανε το 18-12 ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 20-16.

Η Μπάγερν πίεσε, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και πήρε κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Λο (24-25, 13:51) ωστόσο η Βαλένθια αντέδρασε άμεσα κι απέκτησε διψήφια διαφορά πόντων με το καλάθι του εξαιρετικού Μαρίνκοβιτς (37-27, 18'), κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο 39-29.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με τον Μότουμ να σκοράρει για το 53-39 ενώ ο Λο μείωσε σε 59-47 με τρίποντο στο 30'.

Ο Μότουμ ανέβασε τη διαφορά στο +19 (72-53, 34:20) ενώ η Βαλένθια έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 82-56.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια σούταρε με 64.9% στο δίποντο (24/37), κατέβασε 35 ριμπάουντ αντί 26 της Μπάγερν και είχε 14 κλεψίματα αντί 5 των φιλοξενούμενων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βάνια Μαρίνκοβιτς ηγήθηκε επιθετικά της Βαλένθια, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα) και 1 ριμπάουντ σε 25:08.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκρεγκ Μονρό έμεινε στους 4 πόντους με 1/6 σουτ εντός πεδιάς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπροκ Μότουμ βοήθησε τη Βαλένθια με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 23-9 της Βαλένθια στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν τα 21 λάθη, η Βαλένθια τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 59-47, 82-56.