Μονακό-Μπάγερν 89-85: Στην τρίτη θέση οι Μονεγάσκοι

Η Μονακό απώλεσε διαφορά 24 πόντων όμως επικράτησε της Μπάγερν με 89-85 και τερμάτισε στην τρίτη θέση της κατάταξης μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Άλμπα.

Η Μονακό προηγήθηκε ακόμα και με 24 πόντους στις αρχές της τρίτης περιόδου απέναντι στην Μπάγερν (54-30, 21') και τελικά επικράτησε με 89-85, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο με ρεκόρ 23-11 και ρίχνοντας τους Βαυαρούς στο 13-21.

Έτσι η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς τερμάτισε στην τρίτη θέση της κατάταξης αφού ο Παναθηναϊκός AKTOR επιβλήθηκε της Άλμπα στο ΟΑΚΑ.

Το ματς

Η Μονακό έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, χτίζοντας διψήφιες διαφορές από το πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε στο 29-14 για την ομάδα του Ομπράντοβιτς. Οι Μονεγάσκοι σούταραν με 84% στο δίποντο (10/12) και μοίρασαν πέντε ασίστ για κανένα λάθος σε αυτό το διάστημα, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Έλι Οκόμπο (8π., 3/3δίπ.).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 52-30 αφού συνέχισαν να σουτάρουν με καλά ποσοστά βρίσκοντας λύσεις με τους Λόιντ (10π.), Τζέιμς (9π., 7ασ.) και Μοτιεγιούνας (8π.). Στη συνέχεια πάντως οι Βαυαροί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και μείωσαν σε 72-60 στο 30', κάνοντας επιμέρους σκορ 30-20 στην τρίτη περίοδο. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και ο Κάρσεν Έντουαρντς μείωσε σε 78-73 στα 4:29 για το φινάλε.

Ο Ντόντα Χολ έκανε το 80-73 όμως ο Σιλβέν Φρανσίσκο πέτυχε συνεχόμενους πόντους και ο Ντέβιν Μπούκερ τελείωσε τη φάση για το 81-79 στο 38'! Σε κάθε περίπτωση, οι Μονεγάσκοι άντεξαν στην πίεση και επικράτησαν με 89-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-14, 52-30, 72-60, 89-85.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση της Μονακό όταν η Μπάγερν ξαναμπήκε στο ματς. Ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς μείωσε σε 84-82 με τρίποντο στα 54" όμως ο Μάικ Τζέιμς ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα, κλειδώνοντας τη νίκη για τους Μονεγάσκους.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μάικ Τζέιμς έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους τελειώνοντας τον αγώνα με 17 πόντους (10/13 βολές, 2/4 δίποντα, 7/18 τρίποντα), 12 ασίστ, ένα κλέψιμο και οκτώ κερδισμένα φάουλ σε 30 λεπτά.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Νικ Γουάιλερ-Μπαμπ είχε 0/2 τρίποντα, μια ασίστ και ένα λάθος σε 19 λεπτά.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Κάρσεν Έντουαρντς γέμισε τη στατιστική του με 26 πόντους, τρεις ασίστ, τρία ριμπάουντ και είχε μόλις ένα λάθος σε 32 λεπτά όμως οι προσπάθειες του Αμερικανού γκαρντ δεν ήταν αρκετές για την Μπάγερν.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Άλφα Ντιαλό βοήθησε τη Μονακό με 20 πόντους, πέντε ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο σε 25:53.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Μονακό είχε επικρατήσει με 91-80 στο Μόναχο για τη 16η αγωνιστική της regular season.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 78.8% της Μονακό στο δίποντο (26/33).

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μονακό δοκιμάζεται στην έδρα της Ντιζόν (13/4) για την 29η αγωνιστική της γαλλικής λίγκας ενώ η Μπάγερν Μονάχου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Βούρτσμπουργκ (14/4) για την 28η αγωνιστική της Bundesliga.