Μπασκόνια - Μπάγερν 93-60: Πάρτι των Βάσκων!

Η Μπασκόνια.. διέλυσε τη Μπάγερν με 93-60 για την 6η αγωνιστική της Euroleague και ανέβηκε στο 3-3, έχοντας ως κορυφαίο τον Σενγκέλια με 19 πόντους

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο, έκανε επιμέρους σκορ 29-10 σε αυτό το διάστημα κι εν συνεχεία πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 52-29. Οι Βάσκοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά τους, πήραν πόντους με το μακρινό σουτ κι έχτισαν διαφορά ασφαλείας από νωρίς, την οποία διατήρησαν ως το τέλος του ματς. Η Μπάγερν δεν φάνηκε απειλητική σε κανένα σημείο του αγώνα κι έτσι η Μπασκόνια έφτασε στην εύκολη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και σούταρε με 54.5% στο τρίποντο (12/22).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τόκο Σενγκέλια είχε 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πέτερι Κόπονεν μέτρησε 3 πόντους με 1/5 σουτ εντός πεδιάς και 2 λάθη σε 15:48.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πιέρια Χένρι είχε 7 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο της Μπασκόνια που δημιούργησε από νωρίς διαφορά ασφαλείας.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια τίποτα, η Μπάγερν το απογοητευτικό ξεκίνημα.

Τα δεκάλεπτα: 29-10, 52-29, 66-47, 93-60.