Ανδόρα - Προμηθέας 81-91: Τεράστιος Προμηθέας και στην Ισπανία!

Ο Προμηθέας συνεχίζει με το... γκάζι πατημένο στο EuroCup, επικρατώντας της Ανδόρας με σκορ 81-91 στην Ισπανία και κάνοντας το 3/3 στη διοργάνωση μακριά από την Πάτρα!

Έπειτα από τις νίκες στις έδρες της Μακάμπι Ρισόν και της Ουλμ κι αφού μεσολάβησε ο θρίαμβος επί της Βίρτους Μπολόνια στο «Τόφαλος», ο Προμηθέας Πατρών συνεχίζει την ονειρεμένη πορεία του στο EuroCup!

Αυτή τη φορά οι Πατρινοί ξεπέρασαν το εμπόδιο της Ανδόρας στο ντεμπούτο του Τζέραλντ Ρόμπινσον (9π., 3ριμπ., 2ασ.) υπό τις οδηγίες του Μάκη Γιατρά, ο οποίος είχε ξανά στη διάθεση του τον Οκτάβιους Έλις και είδε τον Κρις Μπαμπ να σκοράρε 7/11 τρίποντα! Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 16/30 τρίποντα, έκανε μόλις τέσσερα λάθη και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στον Α' όμιλο του EuroCup με ρεκόρ 4-1, υπερτερώντας σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με τη Βίρτους.

Οι παίκτες του Προμηθέα επέμειναν στο μακρινό σουτ και προηγήθηκαν 2-10 με τον Τσέις Φίλερ. Η Ανδόρα αντέδρασε άμεσα, έκανε σερί 9-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ντέγιαν Μούσλι (11-10, 5:35) κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 20-18. Οι Πατρινοί ανέκτησαν άμεσα το προβάδισμα ενώ τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Ολεκσάντρ Λίποβι έκαναν το 23-31 στο 13:31! Παρ' όλα αυτά, η Ανδόρα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-39 χάρη στις πρωτοβουλίες των Μούσλι και Ντιανέ.

Ο Μάσενατ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για τους γηπεδούχους (50-39) όμως ο Προμηθέας δεν επέτρεψε στην Ανδόρα να ξεφύγει περισσότερο στο σκορ, μείωσε αρχικώς σε 62-60 με τον Φίλερ και προηγήθηκε με 64-65 στο 30'. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έκαναν επιμέρους σκορ 17-26 στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφτασαν στη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 43-39, 64-65, 81-91.