ΤΣΣΚΑ - Μπασκόνια 68-78

Νίκος Καρφής
Η Μπασκόνια κατάφερε να κάνει ένα μεγάλο break (78-68) μέσα στη Μόσχα και ισοφάρισε τη σειρά των playoffs κόντρα στην ΤΣΣΚΑ σε 1-1. Κορυφαίος ο Πουαριέ με double double.

Μπορεί στο πρώτο ματς η ΤΣΣΚΑ να... καθάρισε άνετα τη Μπασκόνια, αλλά στο Game 2 η απάντηση των Βάσκων ήταν εκκωφαντική.

Η ομάδα του Περάσοβιτς επικράτησε με 78-68 και πέτυχε ένα τεράστιο break στην προσπάθεια που κάνει να περάσει σε ένα Final 4 που θα είναι και διοργανώτρια (θα γίνει στη Βιτόρια).

Πλέον η σειρά πήγε στο 1-1 και μεταφέρεται στη Χώρα των Βάσκων για τα 2 επόμενα ματς.

Εξαιρετικός ο Πουαριέ με 14 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ 16 μέτρησε ο Χίλιαρντ και 15 ο Σιλντς.

Στον αντίποδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Χίγκινς με 15.

Ο Βενσάν Πουαριέ κατάφερε να φτάσει τα 262 ριμπάουντ στη φετινή σεζόν και έσπασε το ρεκόρ της Euroleague.

To ματς

Η Μπασκόνια άρχισε εξαιρετικά το ματς και τα τρίποντα των Γκαρίνο-Σιλντς, αλλά και οι βολές του Φόιγκταν έγραψαν το 2-8 στο 2'. Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, αφού οι Βάσκοι κατάφεραν να κάνουν το 18-27 με τον Πουαριέ, ο οποίος μπήκε και δημιούργησε προβλήματα στην ΤΣΣΚΑ.

Η ομάδα του Περάσοβιτς ξέφυγε με 20-34 με τις βολές του Χίλιαρντ στο 12', αλλά το σύνολο του Ιτούδη έτρεξε 11-0 σερί και έκανε το 31-34. Σέρχιο και Κλάιμπερν διαμορφωσαν το σκορ του ημιχρόνου (37-42). Η ΤΣΣΚΑ σούταρε με 4/14 τρίποντα, ενώ η Μπασκόνια με 4/11 στα πρώτα 20 λεπτά.

Ο Σέρχιο άρχισε να ζεσταίνεται στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε σε 47-48, αλλά ο Σενγκέλια βρήκε στόχο για τρεις, κάνοντας το 47-51. H Μπασκόνια κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση της και με το τρίποντο του Βιλντόζα... εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (52-63).

Ο Χίγκινς μείωσε σε 63-72 με τρίποντο, 4 λεπτά πριν το τέλος. Ο Σέρχιο μείωσε σε 68-75, ένα λεπτό πριν τη λήξη, όμως οι Ρώσοι δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο πίσω από τη γραμμή του τριπόντου στη συνέχεια και έτσι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια ήταν καλύτερη στα σουτ εντός πεδιάς με 20/33, μοίρασε παραπάνω ασίστ (18 αντί 13), ενώ βρήκε λύσεις από πολλούς παίκτες κατά τη διάρκεια του ματς.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Πουαριέ με 14 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Χίλιαρντ με 16 και ο Σιλντς με 15 ήταν αυτοί που οδήγησαν σε ένα τεράστιο διπλό.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκαρίνο βοήθησε πάρα πολύ με τους 11 πόντους που έβαλε.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντε Κολό είχε μόλις 6 πόντους με 2/7 σουτ και σίγουρα θα περίμεναν περισσότερα από αυτόν οι Ρώσοι.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ντε Κολό με το σκορ στο 68-75, αστόχησε σε τρίποντο, 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ το 15/32 εντός πεδιάς, τα 9/30 τρίποντα, τα 15 λάθη και τη φτωχή δημιουργία (12 ασίστ), ενώ η Μπασκόνια τα 17 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-42, 52-66, 68-78

ΤΣΣΚΑ - Μπασκονια 1-1

Game 1: ΤΣΣΚΑ - Μπασκόνια 94-68
Game 2: ΤΣΣΚΑ - Μπασκόνια 68-78
Game 3: Μπασκόνια - ΤΣΣΚΑ
Game 4: Μπασκόνια - ΤΣΣΚΑ
* Game 5: ΤΣΣΚΑ - Μπασκόνια