Νταρουσάφακα - Χίμκι 91-85

Η Νταρουσάφακα επικράτησε με 91-85 της Χίμκι και έφτασε στην 4η νίκη της στη Εuroleague. Πρώτος σκόρερ ο Έρικ με 22 πόντους.

Στο 4-23 έφτασε η Νταρουσάφακα μετά τη νίκη με 91-85 κόντρα στη Χίμκι για την 27η αγωνιστική της Euroleague.

Για νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Έρικ με 22 πόντους.

Στον αντίποδα ο Σβεντ είχε 31 πόντους και ο Μίκι πρόσθεσε 22.

Το ματς

H Xίμκι μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκε με 8-16 χάρη στο καλάθι του Χάρισον. Η Νταρουσάφακα αντέδρασε γρήγορα και μείωσε με τον Έβανς στο καλάθι (15-17, 8'). Ο Μίκι ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ δεκαλέπτου (17-23).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο... γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 12 (17-29) με το τρίποντο. Άμεση ήταν η απάντηση των Τούρκων, οι οποίοι με ένα εντυπωσιακό σερί 16-0, έκαναν το 33-29 στο 15'. Ο Πέινερς υπέγραψε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (48-46). Η Χίμκι σούταρε με το εξαιρετικό 7/12 τρίποντα.

Ο Κιντ έγραψε το 57-46 στο 23', όμως η Χίμκι το μάζεψε γρήγορα, κάνοντας το 57-54 με τον Τζένκινς. Οι Ρώσοι όχι μόνο μείωσαν , αλλά κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 2 βολές του Σβεντ (63-65).

Ο Τόνι Ντάγκλας έκανε το 76-70, ενώ ο Σβεντ απάντησε για το 76-73. Ο Έρικ έδωσε αέρα 6 πόντων (84-78) στη Νταρουσάφακα, 2:30 λεπτά πριν το τέλος. Ο Πέινερς έκανε το 87-80, 1 λεπτό πριν το τέλος, όμως ο Μίκι σκόραρε για το 87-85, 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. O Mερτ με 2/2 βολές τελείωσε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νταρουσάφακα είχε 25/40 δίποντα, ενώ κυριάρχησε στα ριμπάουντ (40 αντί 24).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έρικ ήταν ο κορυφαίος με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ μάζεψε 33 στην αξιολόγηση

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Κρόκερ ήταν άποντος, ενώ ο Τζένκινς έμεινε στους 2 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μερτ είχε 2/2 βολές, έκανε το 89-85 και τελείωσε το ματς.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Έβανς και Ντάγκλας έκαναν εξαιρετικό ματς, αφού είχαν από 20 ποντους.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα τα 11 λάθη, ενώ η Χίμκι το 19/35 δίποντα και τις κακές αποφάσεις στο 4ο δεκάλεπτο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πάσα πίσω από την πλάτη του Πέινερς στον 'Ερικ.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 48-46, 63-65, 91-85