Ρεάλ - Μπάγερν 91-78

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Ρεάλ (18-5) νίκησε τη Μπάγερν (11-12) με 91-78 κι έγινε η δεύτερη ομάδα που εξασαφάλισε την παρουσία της στα playoffs.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν είχε εύκολο έργο έργο απέναντι στη Μπάγερν ωστόσο τη νίκησε με 91-78 και προκρίθηκε και μαθηματικά στα playoffs.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο στο πρώτο ημίχρονο είδαν τη γερμανική ομάδα να παρουσιάζεται άκρως ανταγωνιστική με αποτέλεσμα να χάσει γρήγορα τη διαφορά των 14 πόντων που πήρε (31-17, 13').

Στο τρίτο δεκάλεπτο Ντεκ, Ράντολφ και Γιουλ συνδέθηκαν με το καλάθι δημιουργώντας εκ νέου διαφορά ασφαλείας (71-52, 30'). Αυτή τη φορά η αντίδρασή της Μπάγερν δεν ήταν αρκετή μιας και οι γηπεδούχοι είχαν την ηρεμία και την αμυντική συνέπεια να αποφύγουν τα μπλεξίματα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ανώτερη η Ρεάλ σε δίποντα (61%-52.9%), σε τρίποντα (40%-34.4%), σε ριμπάουντ (34-28) και σε ασίστ (23-15).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκάμπριελ Ντεκ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 13 πόντους (4/5δ., 1/2τρ., 2/4β.), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Πολύ καλός και ο Άντονι Ράντολφ με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Ντέρικ Ουίλιαμς ο οποίος είχε 10 πόντους με 3/9 σουτ, 3/ βολές, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη, ένα κλέψιμο και 2 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Κομβική παρουσία είχε ο Σέρχιο Γιουλ με πολύ καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Ο γκαρντ της Ρεάλ τελείωσε με 15 πόντους (0/1δ., 4/6τρ., 3/3β.), 7 ασίστ, ένα ριμπάουντ , 2 κλεψίματα κι ένα λάθος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η τρίτη περίοδος έκρινε το αποτέλεσμα διάστημα στο οποίο η Ρεάλ νίκησε τη Μπάγερν με 29-13.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν τους 17 πόντους που δέχτηκε από τα δικά της λάθη. Η Ρεάλ, τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο με κάτι σαν μπάσιμο του Γκάμπριελ Ντεκ με το οποίο πρόλαβε την κόρνα της λήξης του πρώτου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-39, 71-52, 91-78