Μπασκόνια - Μπάγερν 76-68

Νίκος Καρφής
Η Μπασκόνια (11-11) κατάφερε να επικρατήσει με 76-68 της Μπάγερν (11-11), ενώ εξασφάλισε και την διαφορά σε περιπτωση ισοβαθμίας χάρη στο καλάθι του Πουαριέ.

Στο 11-11 ανέβηκε η Μπασκόνια, πιάνοντας την Μπάγερν (11-11) μετά το 76-68. Μάλιστα οι Βάσκοι κατάφεραν να εξασφαλίσουν και τη διαφορά που τους δίνει πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας (στο πρώτο ματς οι Βαυαροί νίκησαν με 77-71).

Για τους νικητές ο Πουαριέ είχε 11 πόντους με 11 ριμπάουντ, ενώ έβαλε το καλάθι στο τέλος που εξασφάλισε τη διαφορά 8 πόντων για την ομάδα του. Στους 13 πόντους σταμάτησε ο Τζάνινγκ.

Στον αντίποδα ο Ουίλιαμς είχε 18 πόντους.

To ματς

Το τρίποντο του Τζάνινγκ έγραψε το 10-6 στο 5', με τον Ραντρόσεβιτς να μειώνει σε 12-10 για τη Μπάγερν. Η Μπασκόνια αύξησε τηξ διαφορά στους 8 (19-11) στο 9', με τον Λο να βάζει δύο βολές στο τέλος του δεκαλέπτου για το 19-16.

O Nτέρικ Ουίλιαμς ισοφάρισε για την Μπάγερν στα μέσα της δεύτερης περιόδου (25-25). Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά χάρη στις δύο βολές του Λο (33-35), όμως ο Φόιγκτμαν είπε την τελευταία λέξη στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάνοντας το 38-37. Η Μπασκόνια σούταρε με 2/7 τρίποντα ημίχρονο, ενώ οι Βαυαροί είχαν το απογοητευτικό 2/12.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 6-0 στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Bιλντόζα έκαναν το 44-37. Όμως η Μπάγερν αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε με τον Χομπς για το 46-46 στο 25'. Ο Σιλντς ανέλαβε δράση και έκανε το 55-50 στο 28', Ο ίδιος παίκτης υπέγραψε το σκορ της περιόδου, κάνοντας το 59-53.

O Mπαρτέλ κάρφωσε για το 64-57 στο 33', ενω λίγο αργότερα ο Ουίλιαμς 5 σερί πόντους, μείωσε στους 2 (64-62). Οι Βάσκοι πάτησαν γκάζι και έτρεξαν σερί 8-0 για να γράψουν το 72-62. Οι Βαυαροί το.. πάλεψαν, αλλά δεν τα κατάφεραν, ενώ με το καλάθι του Πουαριέ στο τέλος, η Μπασκόνια πήρε και τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας (είχαν νικήσει 77-71 οι Βαυαροί στο πρώτο ματς).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια σούταρε με 8/24 τρίποντα, ενώ οι Βαυαροί με το απογοητευτικό 4/25, ενώ έβαλαν σημαντικά καλάθια στα τελευταία λεπτά.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Πουαριέ είχε 11 πόντους με 11 ριμπάουντ, ενώ έβαλε το καλάθι, το οποίο δίνει πλεονέκτημα στους Βάσκους σε περίπτωση ισοβαθμίας.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χομπς είχε μόλις 3 πόντους με 1/4 τρίποντα και δεν βοήθησε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Σιλντς πήγε στις βολές, 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έκανε το 74-66 και τελείωσε το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: O Σιλντς ήταν καθοριστικός με 10 πόντους, βοηθώντας την ομάδα του να επικρατήσει.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια τα 14 λάθη, ενώ η Μπάγερν το κακό 4/25 στα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-37, 59-53, 76-68