Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Αρμάνι Μιλάνο 83-86 (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν για μία ακόμη φορά αποκαρδιωτικός και παρά την απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσει το ματς γνώρισε νέα ήττα και μάλιστα μέσα στο ΟΑΚΑ από την Αρμάνι Μιλάνο με 86-83. Στο 6-8 οι «πράσινοι» που βλέπουν έντονα -πλέον- το φάσμα του αποκλεισμού από τα playoffs! Παράπονα και για την διαιτησία.

Ούτε το «ηλεκτροσόκ» με την απομάκρυνση του Τσάβι Πασκουάλ, αλλά ούτε και οι φωνές του Δημήτρη Γιαννακόπουλου στάθηκαν αρκετές για να αλλάξουν την εικόνα του φετινού Παναθηναϊκού! Οι «πράσινοι» γνώρισαν την 8η ήττα τους φέτος σε 14 ματς της EuroLeague και την 3η εντός έδρας! Όσες είχε στο σύνολο τα δύο τελευταία χρόνια με το νέο format της διοργάνωσης και δη σε 30 αγώνες!

Πλέον τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα ενόψει της συνέχειας για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ αφού καλείται να κάνει τεράστια υπέρβαση για να ανατρέψει την κατάσταση. Θα μπορέσει άραγε να τα καταφέρει ο Ρικ Πιτίνο που βρίσκεται προ των «πράσινων» πυλών; Το βέβαιο είναι ότι ΑΥΤΟΣ ο Παναθηναϊκός απλά... δεν βλέπεται. Και αυτό διότι ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και μόνο το τελευταίο δίλεπτο προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση. Όμως ήταν αργά και γνώρισε την ήττα με 86-83.

Ουσιαστικά οι «πράσινοι» έπαιξαν μπάσκετ εννέα λεπτά στο σύνολο. Στο πρώτο επτάλεπτο που έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι και στα δύο τελευταία λεπτά που προσπάθησαν να συμμαζέψουν τα... ασυμμάζευτα. Ο Πασκουάλ μπορεί να αποτέλεσε παρελθόν, αλλά το χάλι παρέμεινε στις τάξεις της ομάδας που έδειξε για άλλο ένα ματς κατώτερη των περιστάσεων και των υψηλών προσδοκιών. Ο Νικ Καλάθης προσπάθησε και με το παραπάνω έχοντας 24 πόντους με 9/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές και 11 ασίστ, ενώ θετικό ήταν το πρόσημο για τον Γκιστ που είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Όμως η Αρμάνι ήταν ασταμάτητη στη ρακέτα με τον Γκουντάιτις να κάνει ό,τι θέλει και να τελειώνει το παιχνίδι με 20 πόντους έχοντας 7/8 δίποντα, 6/7 βολές και 8 ριμπάουντ. Ο Μάικ Τζέιμς ήταν άστοχος (2/13 σουτ) στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ, ενώ παίκτης-κλειδί ήταν ο Κέρτις Τζέρελς με 15 πόντους και 3/6 τρίποντα.

Παράπονα είχαν στο τέλος του αγώνα οι «πράσινοι» από τους διαιτητές οι οποίοι αποδοκιμάστηκαν έντονα και από την εξέδρα.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός δεν θύμισε τον Παναθηναϊκό της Μαδρίτης στο ξεκίνημα του αγώνα, αφού μπήκε πολύ δυνατά και διατεθειμένος να πάρει τα ηνία του αγώνα από πολύ νωρίς. Εν μέρει τα κατάφερε καθώς προηγήθηκε με 17-10 στο 7' και όλα έδειχναν ότι θα μπορούσε να διαχειριστεί την διαφορά χάρη στην καλή του άμυνα, τον Καλάθη σε εξαιρετικό βράδυ, αλλά και την διάθεση να κυκλοφορήσει σωστά η μπάλα μέχρι να έρθει η καλύτερη δυνατή επιλογή. Όμως η είσοδος του Γκουντάιτις αντί του Ταρζέφσκι και αυτή του Τζέρελς αντί του (τραγικού στο πρώτο ημίχρονο) Μάικ Τζέιμς, έμελλε να αλλάξουν άρδην την εικόνα της αναμέτρησης.

Ο Λιθουανός σέντερ έμοιαζε ασταμάτητος αφού έκανε... πλάκα στον Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος ευθύνονταν 100% για τα 4/4 δίποντα που είχε μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου με αποτέλεσμα η Αρμάνι να μειώσει στο καλάθι (23-21) και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ό,τι χρειαζόταν για να πάρει ψυχολογία ενόψει της συνέχειας και να αναγκάσει τον Παναθηναϊκό στο ένα παιδαριώδης λάθος μετά το άλλο. Γκουντάιτις, Νέντοβιτς και Τζέρελς πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και οδήγησαν την ιταλική ομάδα σε ένα επιμέρους 29-10 (!!!) με το οποίο προηγήθηκε με 39-27 τρία λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Παππάς με συνεχόμενα καλάθια μείωσε σε 40-44 πριν κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με ένα buzzer beater τρίποντο του Νέντοβιτς για το 40-47. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός είχε 15/25 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 9-3 ριμπάουντ, μόλις 5 ασίστ και 8 λάθη, εκ των οποίων τα 6 στην δεύτερη περίοδο. Αντίστοιχα η Αρμάνι μέτρησε 12/21 δίποντα, 6/11 τρίποντα (!), 5/6 βολές, 11-2 ριμπάουντ, 13 ασίστ και 7 λάθη. Ο Καλάθης ήταν εκείνος που κρατούσε τον Παναθηναϊκό με 17 πόντους και εξαιρετικά στατιστικά (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/3 βολές και 3 ασίστ).

Η τραγική εικόνα του Παναθηναϊκού έγινε ακόμα χειρότερη στην 3η περίοδο, η οποία -παραδοσιακά- είναι η καλύτερή του. Όχι όμως σε αυτό το ματς αφού βρέθηκε και στο -15 (46-61) στο 27'! Οι επιλογές του στην επίθεση ήταν τραγικές, ενώ πολλές φορές είχαν «σκοτωμένα» σουτ με τη λήξη των 24 δευτερολέπτων. Το μόνο που μπόρεσε να κάνει το «τριφύλλι» ήταν να μειώσει σε 56-64 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και αυτό λόγω... Καλάθη, ο οποίος με πέντε ασίστ σε αυτήν την περίοδο μπόρεσε να ξαναβάλει την ομάδα του στο ματς.

Αργά αλλά σταθερά, ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να «ψαλιδίσει» τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Καλάθη να έχει double-double και τον Τζέιμς Γκιστ να θυμίζει τον... κανονικό του εαυτό και σε καμία περίπτωση τον Γκιστ του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα μείωσε αρχικά στους τρεις πόντους (72-75) στο 35' και θα μπορούσε να μειώσει ακόμα περισσότερο αν ο Καλάθης δεν έκανε τραγικό λάθος με αποτέλεσμα να δεχτεί ο Παναθηναϊκός καλάθι στο transition από τον Τζέρελς. Πάντως η χαριστική βολή ήρθε λίγο αργότερα. Ο Ντεσόν Τόμας αστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών στο 37' και στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο Μάικ Τζέιμς ευστόχησε σε τρίποντο για το 74-82 της Αρμάνι. Στο τελευταίο δίλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να γυρίσει το ματς, μείωσε σε 81-84 και να έχει επίθεση στο τέλος. Όμως η Αρμάνι έκλεισε το τρίποντο και άφησε τον Λοτζέσκι να ευστοχήσει σε δίποντο (83-84). Στη συνέχεια και με 4'' για το τέλος, οι διαιτητές δεν σφύριξαν φάουλ πάνω στον Τζέιμς, αλλά φάουλ πάνω στον Νέντοβιτς με 0.6΄΄ για το τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι ήταν εύστοχη στα τρίποντα έχοντας 45% (9/20), εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του Παναθηναϊκού μέσα στο καλάθι, ενώ στηρίχθηκε και στο φοβερό 29-10 με το οποίο μετέτρεψε το -7 (17-10) σε +12 (39-27) με αποτέλεσμα να αποκτήσει ψυχολογία και να μπορεί να διαχειριστεί το παιχνίδι.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αρτούρας Γκουντάιτις ήταν «όλα τα λεφτά» για την Αρμάνι έχοντας 20 πόντους με 7/8 δίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Έπαιξε, δεν έπαιξε ο Λεκαβίτσιους, το ίδιο και το αυτό. Γι' άλλη μια φορά.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κέρτις Τζέρελς έκανε την «αθόρυβη», πλην όμως ουσιαστική ζημιά στον Παναθηναϊκό με 15 πόντους έχοντας 3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Δύο ήταν τα σημείαα που έκριναν το ματς. Το πρώτο είχε να κάνει με το τραγικό λάθος του Καλάθη σε προσπάθεια για reverse ντρίπλα με το σκορ στο 72-75 με αποτέλεσμα να πάει ο Τζέρελς στο λέι απ. Και το δεύτερο όταν το σκορ ήταν 74-79, ο Τζέιμς Γκιστ αστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών στο 37' και στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο Μάικ Τζέιμς ευστόχησε σε τρίποντο για το 74-82 της Αρμάνι.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εντυπωσιακή τάπα του Θανάση Αντετοκούνμπο στον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει στον αιφνιδιασμό αλλά είδε τον πρώην συμπαίκτη του να του... κατεβάζει τον γενικό!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός το 33% στα τρίποντα (4/12), το 64% στις βολές (11/17) όπως επίσης και το «νεκρό» διάστημα που δέχθηκε επιμέρους 29-10. Η Αρμάνι το χαμηλό ποσοστό στα δίποντα (48%) με 19/39.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-47, 56-64, 83-86