Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 92-65

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Ρεάλ σκόρπισε την Μπαρτσελόνα στο Clásico της EuroLeague, επικρατώντας με 92-65 πριν από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στη Μαδρίτη (19/12)!

Οι Μαδριλένοι μπήκαν από την αρχή με τη... βελόνα στο κόκκινο, έκαναν επιμέρους σκορ 31-13 στη δεύτερη περίοδο, διατήρησαν διαφορά ασφαλείας ως το φινάλε κι ανέβηκαν στο 10-2 στην κατάταξη, ρίχνοντας τους «μπλαουγκράνα» στο 6-6.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο WiZink Center, εκεί όπου ο Άνταμ Χάνγκα σκόραρε για το 15-14 στο 6'52" ωστόσο ο Άντονι Ράντολφ κουβάλησε επιθετικά τη Ρεάλ Μαδρίτης, κάνοντας το 22-15 στο 8'53" και φτάνοντας τους 13 πόντους με 3/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 22-17 σουτάροντας με 62.5% στο δίποντο (5/8) και 44.4% στο τρίποντο (4/9) κόντρα στην Μπαρτσελόνα που μάζεψε μόλις 3 ριμπάουντ. Στη συνέχεια ο Τζέισι Κάρολ βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα με 2/2 βολές (34-23) κι εν συνεχεία έκανε το 50-30. Το ημίχρονο έκλεισε με ένα... εξωφρενικό τρίποντο του Φακούντο Καμπάτσο από τη μια μπασκέτα στην άλλη χωρίς φόρα (53-50)! Η ομάδα του Πέσιτς βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Ερτέλ, Κλαβέρ (64-47, 26'33"), ο Σμιτς έριξε τη διαφορά στους 15 (64-49) όμως η Ρεάλ αποκατέστησε άμεσα την τάξη (69-50, 30'). Ο Τόμπκινς σκόραρε για το +30 (92-62, 39'17") και η «Βασίλισσα» επικράτησε με 92-65.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ σούταρε με 68.8% στο δίποντο (22/32), κατέβασε 34 ριμπάουντ και μοίρασε 20 ασίστ, επιβάλοντας τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τρέι Τόμπκινς ηγήθηκε επιθετικά της Ρεάλ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άντονι Ράντολφ κουβάλησε επιθετικά τους Μαδριλένους στο πρώτο ημίχρονο με 16 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κρις Σίνγκλετον είχε 0/3 σουτ εντός πεδιάς.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Ρεάλ στη δεύτερη περίοδο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η τριποντάρα του Καμπάτσο!

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 53-30, 69-50, 92-65.