Φενέρμπαχτσε - Χίμκι 93-85

Κάτια Πετροπούλου
Η Χίμκι ζόρισε αρκετά την Φενέρ, αλλά τα τρίποντα του Μπόμπι Ντίξον έδωσαν ασφάλεια στην τούρκικη ομάδα κι επικράτησε με 93-85, για την 2η αγωνιστική της Euroleague. Καλός ο Σλούκας για ακόμα ένα παιχνίδι.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε φτάσει στο +11 στο ημίχρονο (54-43, 20'), αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισαν την αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος.

Ο Κρόκερ έφτασε μέχρι και στην ισοφάρισε (66-66, 32'), αλλά ο Ντίξον (ή Μοχάμεντ Άλι) με τα τρίποντά του «καθάρισε» το ματς.

Συνολικά, η Φενέρ είχε 61.1% στα τρίποντα, κάτι που την... έσωσε από τα 16 λάθη της.

Για την Χίμκι ξεχώρισε ξανά ο Αλεξέι Σβεντ με 26 πόντους και 8 ασίστ. Ο Κρόκερ είχε 17 πόντους, ο Μίκι 12 και ο Γκιλ 10 και 5 ριμπάουντ.

Η Χίμκι προηγήθηκε στην αρχή του ματς (9-11, 4'), αλλά η Φενέρ με σερί πέρασε μπροστά (17-11, 6') και κράτησε το προβάδισμα (28-21, 10'). Η ομάδα του «Ζοτς» παραλίγο να φτάσει σε διψήφια διαφορά με τους Μέλι και Ένις (41-32, 14'), κάτι που έγινε στο φινάλε του ημιχρόνου, μετά από τρίποντο του Σλούκα (54-43, 20').

Με την έναρξη της 3ης περιόδου, η Χίμκι έτρεξε ένα σερί 10-0 με τους Μίκι και Σβεντ (54-53, 24'), ο Γκιλ την κράτησε κοντά (62-61, 28'), αλλά ο Ντατόμε έκανε το 66-63 στο 30'. Ο Κρόκερ ισοφάρισε με τρίποντο (66-66, 32'), αλλά τα δύο τρίποντα του Ντίξον άνοιξαν πάλι την διαφορά (77-70, 35'). Ο Σβεντ μείωσε με τετράποντο (82-78, 38'), ο Ντίξον ευστόχησε ξανά πίσω από τα 6.75 (89-80, 39') και ο Σλούκας έγραψε το τελικό 93-85 (40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ντίξον έδωσε «πνοή» με τα τρία τρίποντά του στην 4η περίοδο, όταν η Φενέρ ζοριζόταν από την Χίμκι.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Μέλι (16π., 3ρ., 2ασ., 3κλ., 2τ.), Ντίξον (14π., 8ρ., 1ασ., 2κλ.) και Νταντόμε (14π., 8ρ.).

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Σλούκας (13π.), Βέσελι (12π.) και Κάλινιτς (10π.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζένκινς για ακόμα ένα ματς ήταν κάτω του μετρίου.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα τρίποντα του Ντίξον στην 4η περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ το «κακό» πρόσωπο που παρουσίασε στο δεύτερο μέρος, η Χίμκι την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνε.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το buzzer beater τρίποντο του Σλούκα στο 20'!

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 54-43, 66-63, 93-85.