Παναθηναϊκός - Μακάμπι 87-81

Γιάννης Σταυρουλάκης
Ο Κιθ Λάνγκφορντ γιόρτασε τα 35α γενέθλιά του με μια ματσάρα κόντρα στη Μακάμπι, κλειδώνοντας τη νίκη του Παναθηναϊκού με 87-81 στο τουρνουά της Λευκωσίας! Μεγάλη εμφάνιση και από Λοτζέσκι.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τους Ισραηλινούς κι έφτασε στη νίκη επί της Μακάμπι στη 2η αγωνιστική ημέρα του τουρνουά της Κύπρου. Ο εορτάζων Κιθ Λάνγκφορντ κουβάλησε την ομάδα τελειώνοντας το ματς με 20 πόντους, 5 ασίστ, 8 κερδισμένα φάουλ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος στα 32:51 που έμεινε στο παρκέ ανήμερα των 35ων γενεθλίων του.

Σε ό,τι αφορά τον Ματ Λοτζέσκι, είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και απέναντι στους φιλοξενούμενους που στηρίχτηκαν κυρίως στον Ο' Μπράιαντ (26π.) που έκανε σπουδαία εμφάνιση. Αύριο (16/9, 19:30) το «τριφύλλι» θα αντιμετωπίσει τη Χίμκι.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός άρχισε τον αγώνα κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ με βασικούς τους Καλαϊτζάκη, Λάνγκφορντ, Λοτζέσκι, Τόμας και Γκιστ έχοντας μόλις 1/8 σουτ εντός πεδιάς στα πρώτα 4'24" του αγώνα με την «ομάδα του λαού». Οι παίκτες του Πασκουάλ σούταραν 1/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα απέναντι στους Ισραηλινούς που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 22-23, έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Τζόνι Ο' Μπράιαντ (9π.). Από την άλλη πλευρά, ο Κιθ Λάνγκφορντ πέτυχε τους 10 από τους 22 πόντους του Παναθηναϊκού σε αυτό το διάστημα ενώ οι «πράσινοι» είχαν 15/15 βολές, 5 επιθετικά ριμπάουντ και 4 λάθη.

Ο Λοτζέσκι έδωσε το προβάδισμα στο «τριφύλλι» κάνοντας το 27-24 στο 10'53" όμως ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να «χτίσει» διαφορά. Ο Τάιους ανέβασε τη διαφορά στο +9 (38-47, 18'54") για τη Μακάμπι που έκλεισε το ημίχρονο στο 41-49, σκοράροντας 30 πόντους στο «ζωγραφιστό». Το θετικό για τον Παναθηναϊκό ήταν τα 9 επιθετικά ριμπάουντ και οι 13 πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες ενώ τα 2/15 τρίποντα ήταν η ανορθογραφία στο στατιστικό. Ο Παναθηναϊκός ανέκαμψε στο τρίτο δεκάλεπτο, βρήκε ρυθμό στην επίθεση με κορυφαίους τους Λάνγκφορντ, Λοτζέσκι, έτρεξε σερί 10-0 και μετέτρεψε το 41-50 (21') σε 51-50 στο 23'37". Ο Καλαϊτζάκης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 63-57 ενώ οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 63-60 στο 30', περιορίζοντας τη Μακάμπι στους 11 πόντους σε αυτό το διάστημα!

Η «ομάδα του λαού» προσπάθησε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά με τον εξαιρετικό Ο' Μπράιαντ και τον Κέιν (78-78, 37'14") όμως ο Παναθηναϊκός άντεξε στην πίεση, έκανε σερί 9-0 (87-78) κι έφτασε στην πρώτη νίκη στο τουρνουά της Λευκωσίας με 87-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 41-49, 63-60, 87-81.