Ζαλγκίρις - Ολυμπιακός 80-60 (pics)

Η Ζαλγκίρις διέλυσε με 80-60 τον αποκαρδιωτικό Ολυμπιακό, που πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, και απέχει μία νίκη από το Final 4 του Βελιγραδίου. Τελευταία ευκαιρία για «ερυθρόλευκη» αντίδραση την Πέμπτη (26/04, 20:00). ΑΠΟΣΤΟΛΗ-ΚΑΟΥΝΑΣ: Κων/νος Μελάγιες

Η Ζαλγκίρις νίκησε εύκολα τον Ολυμπιακό με 80-60, έκανε το 2-1 στη σειρά και πλέον απέχει μία νίκη για να βρεθεί αυτή στο Final 4 του Βελιγραδίου και όχι οι Πειραιώτες. Οι Λιθουανοί ήταν κατά κράτος ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και εκμεταλλεύτηκαν την αδυναμία των «ερυθρόλευκων» να αμυνθούν στη ρακέτα. Ο Ολυμπιακός πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο αφού κινδυνεύει με ευρωπαϊκή αποτυχία.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με πόντους από το low post, ωστόσο όταν ο Ολυμπιακός το σταμάτησε, ΜακΛιν και Ρόμπερτς φρόντισαν να δώσουν προβάδισμα 6 πόντων (4-10 και 7-13). Η Ζαλγκίρις μπορεί να ήταν άστοχη πίσω από τα 6.75, αλλά όταν πλησιάζει στο καλάθι των αντιπάλων της, σκόραρε πολύ εύκολα (17-16, 9’).

Οι Λιθουανοί διαβάζοντας σωστά κάθε αδυναμία της «ερυθρόλευκης» άμυνας έβρισκαν συνεχώς σκορ από κοντινή απόσταση και ο Ουάιτ με καλάθι και φάουλ έκανε το 33-24 (14’) ενώ λίγο αργότερα η διαφορά πήγε και στο +16 (42-26, 17’) με τρίποντο του Πάνγκος. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε κάποια λάθη και με σερί 0-6 μείωσαν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός παρουσίασε τα ίδια προβλήματα μετόπισθεν. Η Ζαλγκίρις δεν τα άφησε ανεκμετάλλευτα και με απλό τρόπο παιχνιδιού διατηρήθηκε ψηλά η διαφορά (53-39, 24’). Ο Σπανούλης δεν ήθελε να εγκαταλείψει και με 5 συνεχόμενους δικούς του πόντους, οι Πειραιώτες «ψαλίδισαν» τη διαφορά (53-46, 26’). Ο Γιανκούνας απάντησε με 10 δικούς του όμως κι έτσι χάθηκε μία καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό αφού το σκορ έγινε 62-47 (28’).

Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στον τρόπο που αγωνιζόταν και όπως ήταν λογικό δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά (74-52, 34’). Στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες σκέφτονταν το παιχνίδι που ακολουθεί.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Λιθουανοί έπαιξαν πολύ καλύτερο μπάσκετ, διάβαζαν κάθε αδυναμία της άμυνας του Ολυμπιακού και επικράτησαν κατά κράτος. Η Ζαλγκίρις σούταρε με 72/7% στα δίποντα (!), έδωσε 23 ασίστ και πήρε πολλά περισσότερα ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράντον Ντέιβις τελείωσε με 18 πόντους (6/8δ., 6/7β.), 3 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού πλην του Ρόμπερτς στην πρώτη περίοδο και του Σπανούλη στην τρίτη.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ολυμπιακός πλησίασε χάρη στον Σπανούλη σε 53-46, αλλά ακολούθησε πάρτι του Γιανκούνας με αποτέλεσμα η διαφορά στη συνε΄χεια να βρεθεί πολύ γρήγορα ξανά σε διαφορά μεγαλύτερη των 15 πόντων.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Παούλιους Γιανκούνας σκόραρε 10 σερί πόντους στην κρίσιμη τρίτη περίοδο από τους συνολικά 13 που πέτυχε ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η συνεργασία των Ούντριχ και Ουάιτ ο οποίος με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 19-16.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Εύκολο. Η Ζαλγκίρις τίποτα απολύτως κι ο Ολυμπιακός όλα.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-36, 67-50, 80-60

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ 1-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ 78-87

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ 79-68

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 80-60

ZΑΛΓΚΙΡΙΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 26/04, 20:00

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ 01/05 (αν χρειαστεί)