Ολυμπιακός - Ζαλγκίρις: Ο ημιτελικός στο Final 4 του 1999 (pics & vid)

H Euroleague Greece θυμάται τον ημιτελικό του Ολμυπιακού με την Ζαλγκίρις στο Final 4 του Μονάχου το 1999.

Ο Ολυμπιακός ετοιμάζεται για τις αναμετρήσεις με την Ζαλγκίρις για τα playoffs της Euroleague με τις δύο ομάδες να έχουν μόνο μία φορά στο παρελθόν ένα σημαντικό ματς μεταξύ τους.

Όλες οι αναμετρήσεις τους πλην μίας, είχαν να κάνουν με αγώνες για την κανονική περίοδο ή το Top 16 ης διοργάνωσης.

Όλες πλην του ημιτελικού στο Final 4 του Μονάχου το 1999 το οποίο και κατέκτησε η λιθουανική ομάδα παρουσιάζοντας ένα στυλ παιχνιδιού.

Ο Γιόνας Καζλάουσκας με δύο Αμερικανούς γκαρντ (Τάιους Έντνι, Άντονι Μπούι) να ανεβάζουν τον ρυθμό, τον Τσέχο ΝΒΑer, Γίρι Ζίντεκ και εννιά γηγενείς παίκτες κατάφερε να παρουσιάσει την πιο uptempo ομάδα της εποχής.

Η Ζαλγκίρις έτρεχε και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης εκδηλώνοντας επίθεση πολύ γρήγορα, στοιχείο το οποίο ήταν πρωτόγνωρο και έτσι οι αντίπαλοι δεν μπορούσαν να το αντιμετωπίσουν.

Στον ημιτελικό η Ζαλγκίρις νίκησε τους Πειραιώτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς με 88-71 σε μία αναμέτρηση η οποία εξελίχθηκε αρκετά εύκολα για τους Λιθουανούς. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά πόντων.

Ο Μπούι με 19 πόντους κι ο σημερινός τεχνικός της εθνικής Λιθουανίας, Νταϊνιους Αντομάιτις με 15 πόντους ήταν οι πρωταγωνιστές εκείνης της βραδιάς στο Μόναχο.

Για τον Ολυμπιακό είχε διασωθεί ο Ντράγκαν Τάρλατς με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

1999 Zalgiris Kaunas vs. Olympiacos 87-71 | redbasketzone.blogspot.gr